Cadmus fordítás Cadmus

Moszult már az iraki különleges erők is támadják

2016. 10. 21.

A kurd csapatok oldalán az iraki különleges erők is bekapcsolódtak az Iszlám Állam (ISIS)  kezén lévő Moszul körüli települések felszabadításáért indított hadműveletekbe csütörtök hajnalban.

A támadás három fronton zajlik helikopterek bevetésével. Az iraki tüzérség reggel hat órakor zúdított össztüzet a másfél millió lakosú Moszultól 20 kilométerre északra és keletre fekvő, megszállt falvakra. “Az a célunk, hogy felszabadítsuk a környékbeli falvakat, és megszerezzük az ellenőrzést a stratégiai területek felett, ezzel pedig tovább korlátozzuk a dzsihadisták mozgását” – írta a csütörtöki offenzíva előtt kiadott közleményében a kurd csapatok parancsnoksága.

Az iraki állami televízió jelentései szerint a hadsereg terrorelhárítással foglalkozó különleges egységei a Moszultól keletre található Bartella felé vették az irányt. A települést 2014-es elfoglalása előtt főként keresztények lakták. Várhatóan ezek a különleges erők vezetik fel majd Moszul ostromát is, amely szakértők szerint hetekig vagy akár hónapokig is eltarthat. Eközben az északi fronton a pesmergák (az észak-iraki kurd autonóm terület harcosai) lelőtték az Iszlám Állam egyik drónját, amely a közeli Navaranból érkezhetett. A dzsihadisták a múltban felderítésen kívül bombázásra is használták az 1-2 méter hosszú eszközöket.

A délutáni órákban már arról számolt be Talib Sagáti altábornagy, hogy a különleges erők kiüldözték a városból az IÁ fegyvereseit. Az AP amerikai hírügynökség megjegyezte, hogy az altábornagy bejelentése előtt nem sokkal még ellenállásba ütköztek az iraki terrorelhárítók a 2014-es elfoglalása előtt főként keresztények lakta Bartellában. Várhatóan ezek a különleges erők vezetik fel majd a 2014-ben az IÁ kezére került, és azóta de facto fellegváraként ismert Moszul ostromát is, amely szakértők szerint hetekig vagy akár hónapokig is eltarthat.

Az Iszlám Állam 2014 júniusában foglalta el az akkor kétmilliós Moszult, Irak második legnagyobb városát. A dzsihadistákat vezető Abu Bakr al-Bagdadi itt kiáltotta ki a kalifátus létrehozását az általuk elfoglalt iraki és szíriai területeken. Moszul az ISIS utolsó bástyája Irakban, felszabadítására mintegy 30 ezer katona érkezett, akiknek a Washington vezette nemzetközi koalíció nyújt légi támogatást. Az iraki kormányerők mellett kurd, szunnita és síita milíciák vesznek részt a hétfőn kezdődött offenzívában, amelyek több százezer helyi lakost kényszeríthetnek menekülésre.

“Meg kell akadályozni a dzsihadisták Rakkába menekülését”
Meg kell akadályozni, hogy az ISIS tagjai Moszulból a szíriai Rakkába meneküljenek – mondta Francois Hollande francia államfő az szervezet utolsó iraki bástyájának jövőjéről szóló párizsi miniszteri tanácskozáson csütörtökön.

A konferencián mintegy 20 nyugati és arab ország vesz részt, köztük Irak, az Egyesült Államok, Törökország, számos európai uniós tagállam és több Öböl menti ország.
A tanácskozást megnyitó Hollande hangsúlyozta, hogy nem szabad szökni hagyni a Moszulból a dzsihadisták szíriai központjának számító Rakka felé tartó terroristákat. “Nem engedhetjük, hogy máshol folytassák akcióikat” – tette hozzá.

Gary Volesky amerikai tábornok szerint az ISIS vezetői már elhagyták Moszult, és csak külföldi harcosok vannak a városban.
A francia elnök arra számít, hogy a 1,5 milliós Moszul hétfőn kezdődött ostroma sokáig elhúzódhat.
Ugyanakkor úgy gondolja, hogy Moszul visszafoglalásával egyúttal a háborút is megnyerik a szövetségesek. “Mindent megteszünk, hogy ezalatt a Ninivei-síkság lakóihoz eljuttassuk a szükséges humanitárius segítséget” – erősítette meg Hollande.

Nemzetközi megfigyelők arra számítanak, hogy az offenzíva miatt százezrek kényszerülnek otthonaik elhagyására.

Orientalista.hu – (Magyar, Hirlap, MTI)

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑