Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Nem született megegyezés az líbiai átmeneti kormány tagjairól

2020. 11. 16.

Nem született megegyezés az átmeneti kormányról a líbiai polgárháborús konfliktus szemben álló felei közt a tuniszi megbeszéléseken, de megállapodtak a választások dátumában – derül ki az ENSZ-főtitkár líbiai politikai ügyeiért felelős helyettes különmegbízottjának hétfői bejelentéséből.

Stephanie Williams, aki egyúttal az ENSZ Líbiai Támogató Missziójának (UNSMIL) vezetője is, újságíróknak leszögezte, hogy jóllehet – az előzetes ajánlások ellenére – nem került szóba, kik alkossák a választásokig kormányzó átmeneti kormányt, a küldöttek az elnök- és a parlamenti választásokat 2021. december 24-re tűzték ki.

A tervek szerint a polgárháborús felek egy héten belül online ismét tárgyalni fognak – tette hozzá Williams, és rámutatott arra, hogy egy 10 éve zajló konfliktust nem lehet egy hét alatt megoldani, és még sok munka vár rájuk.
Azt is elmondta, hogy a felek újabb küldöttséget állítanak össze, amelyek feladata a választások alkotmányos alapjának a kidolgozása lesz.

A hatnapos, vasárnap véget ért fórumon nem történt előrelépés a Líbiában harcoló külföldi zsoldosok ügyében sem. Az ENSZ szakértői szerint vélhetően több ezer zsoldos – köztük oroszok, csádiak, szíriaiak és szudániak – harcolhatnak Líbiában, a frontvonal mindkét oldalán.

A felek közt október 23-án Genfben aláírt tűzszüneti megállapodás három hónapot ad a külföldi erőknek arra, hogy kivonuljanak az észak-afrikai országból.

Eközben hétfőn a felek katonai bizottságai a stratégiai fontosságú kikötővárosban, Szirtben ültek össze, ahol megvitatták az olajkitermelő létesítményeket ellenőrző erők átszervezését is. E létesítményeket jelenleg a Líbia keleti felét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftar tábornok csapatai ellenőrzik.

A megbeszéléseken jelen voltak az ENSZ képviselői és a líbiai Nemzeti Olajtársaság (OIC) munkatársai is.

A kőolajban gazdag Líbia 2011-ben süllyedt káoszba, miután a NATO támogatását élvező fegyveres felkelők elűzték a hatalomból és meggyilkolták Moammer Kadhafi diktátort. Az ország azóta lényegében két részre szakadt: a nyugati országrészt és benne a fővárost, Tripolit az ENSZ, Törökország és Katar támogatását élvező egységkormány irányítja.

A keleti országrészt a bengázi katonai akadémián végzett Haftar ellenőrzi, akit mások mellett Egyiptom, Oroszország és az Egyesült Arab Emírségek is támogat.

MTI

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑