Norvég politológus: Oroszország alábecsülése veszélyes hiba
2024. 09. 22.
Glenn Diesen szerint épp a háborúpártiak kicsinylik le Oroszországot. Mindenki más meg „oroszbarát”.
Glenn Diesen norvég politológus és egyetemi tanár így nyilatkozott az X közösségi média felületén: „A média súlyos hibája, hogy kényszerűen ránk erőltetett egy vesztes stratégiát, amely Oroszország alábecsülésén alapul:
Évek óta bárkit, aki óvatosabb politikát javasolt, figyelmeztetve arra, hogy Oroszország nagyhatalom, „oroszbarátnak” bélyegeztek.
Kötelezővé vált azt sugallni, hogy Oroszország elmaradott, és katonái lapátokkal harcolnak, WC-ket lopnak.
A felsőbbrendű-alacsonyabbrendű szemlélet a propaganda egyik kulcseleme, amely a háború támogatására és az ellenség megvetésére mozgósítja a közvéleményt. Sajnos ez önámításhoz vezet, ami végül vesztes stratégiákat sikerült.
Our horrible media imposed a losing strategy by making it compulsory to underestimate Russia:
– For years, anyone cautioning against reckless policies as Russia is a great power has been denounced as “pro-Russian”
– It has been obligatory to suggest Russia is backwards and fights… pic.twitter.com/JWGloUfj8y— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) September 22, 2024
Azok, akiket jóindulatúan újságíróknak nevezünk, következetesen megvédik a háborús narratívát a valósággal szemben. Lényeges tényeket nem jelentenek meg, mindent leegyszerűsítenek a jó és rossz közötti harcra, és minden eltérő véleményt könyörtelen lejáratással támadnak.”
Az írás, amire a norvég professzor hivatkozik, Lee Hockstader újságíró véleménycikke a The Washington Post oldalán. Az újságíró szerint a világ inkább Kína egyre befolyására, pedig Oroszországot sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Bár az orosz kormány hivatalos számai gyakran vitatottak, Hockstader szerint kétségtelen, hogy Oroszország globális hatalmi ambíciói továbbra is szerepet játszanak a nemzetközi politikában. Az ukrajnai háború harmadik évében, a nehézségek és kihívások ellenére, Moszkva továbbra is kitart, és katonai ereje nem elhanyagolható tényező.
Mandiner