Norvégiába vezet a bolgár szál a Libanonban felrobbant csipogók ügyében
2024. 09. 19.
Az ügyben érintett bolgár cég tulajdonosa norvég, a bolgár hatóságok szerint a csipogókat nem Bulgáriában gyártották.
A bolgár nemzetbiztonsági szolgálat közlése szerint a Libanonban a Hezbollah-tagoknál felrobbant csipogók ügyében érintett bolgár cégen keresztül is csak pénzmozgások voltak, a gyártásban szintén nem érintettek.
Mint ismert, Libanonban kedden többen meghaltak, többszázan súlyosan, közel háromezren könnyebben megsérültek, amikor egyidőben robbantak fel a Hezbollah-tagok személyhívó készülékei, úgynevezett csipogói. Szerdán délután újabb robbantások történtek Libanonban, most az adóvevők okoztak sérüléseket és 9 ember halálát.
A kedden felrobbant csipogókon egy tajvani cég, a Gold Apollo logója volt, amely azt közölte, hogy az érintett személyhívókat egy magyarországi szerződéses partnerük, a BAC Consulting Kft. gyártotta. A BAC tulajdonosa és ügyvezetője Bársony-Arcidiacono Cristiana Rosaria az NBC Newsnak azt mondta, nem ő gyártotta a csipogókat, ő csak közvetítő, és az egész félreértés. A Telex azonban talált egy bolgár szálat is az ügyben, és arról írt, hogy a magyar cég a Szófiában bejegyzett Norta Global Ltd.-vel való kapcsolatot fedhette el.
A bolgár Klub Z nevű lap cikke szerint a Norta Global Ltd.-t 2022. április 14-én jegyezték be Szófiában, székhelye is itt található, hivatalosan technológiai projektmenedzsmenttel foglalkozik, a cég hivatalos tulajdonosa és ügyvezetője viszont egy norvég állampolgár, Rinson Jose.
A bolgár nemzetbiztonsági szolgálat közlése szerint a cégen keresztül csupán pénzmozgás történt, 1,6 millió euró (mintegy 631 millió forint), amelyet Magyarországra utaltak. A bolgár hatóságok ezzel kapcsolatban hangsúlyozták, hogy vámmozgásra azonban nem került sor, vagyis a csipogókat nem Bulgáriából vitték ki.
A The New York Times cikkében arról írt, hogy a csipogók felrobbantása az izraeli titkosszolgálat akciója volt, amelyre évek óta készültek, a felrobbantott csipogók végső gyártója is az izraeli titkosszolgálathoz kapcsolódik, a magyar BAC Consulting Kft. pedig csak egy fedőcég volt, és még legalább két másik fedőcéget létrehoztak, hogy a végső gyártót elrejtsék.
Magyar Narancs