Cadmus fordítás Cadmus

Növekedik a Kongó-i DK-ban a belső menekültek száma

2023. 03. 09.

Súlyos aggodalmának adott hangot az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) pénteken a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén zajló összecsapások miatt. A kormányerők és a különböző fegyveres milíciák közti harcok nyomán már több százezren hagyták el otthonaikat.

Az UNHCR szóvivője, Matthew Saltmarsh a szervezet genfi székhelyén elmondta, az erőszakcselekmények miatt februárban csaknem 300 ezren menekültek el otthonaikból.

“A konfliktus szörnyű árát továbbra is a civilek fizetik meg, köztük nők és gyerekek, akik csak hajszál híján menekültek meg, most pedig a szabad ég alatt alszanak, emellett kimerültek és traumatizáltak is” – fogalmazott újságírók előtt.

Hozzátette, hogy az UNHCR – partnereivel közösen – növeli a humanitárius segítségnyújtást, azonban a harcok miatt sok, Észak-Kivu tartomány térségeiben élő menekülthöz továbbra is nehezen jutnak el.

Január közepén az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) bejelentette, hogy 12 humanitárius szervezet volt kénytelen korlátozni tevékenységét az Észak-Kivuval határos, északkelet-kongói Ituri tartományban a támadások egyre növekvő száma miatt.

Félix Tshisekedi kongói elnök 2021-ben ostromállapotot hirdetett Ituri és Észak-Kivu tartományban. Az ostromállapot kihirdetése után a hadsereg átvette az érintett területek irányítását, a gyilkosságok és a támadások száma azonban azóta sem csökkent, és a tartományban súlyos humanitárius válság alakult ki.

A Kongói DK ásványkincsekben rendkívül gazdag keleti része a világ egyik legveszélyesebb térségének számít: amerikai becslések szerint körülbelül 130 különböző fegyveres milícia aktív a területen, és gyakoriak a kínzások és a nemi erőszak is.

Több embert megöltek feltételezett iszlamisták a Kongói Demokratikus Köztársaságban

Iszlamista felkelők gyilkolhattak meg legkevesebb 36 embert csütörtökre virradóra a Kongói Demokratikus Köztársaságban, a támadást több forrás is megerősítette.

A támadás az Észak-Kivu tartománybeli Beni városától 30 kilométerre délre, a Mukondi nevű faluban történt.
A források feltételezése szerint a támadást a Szövetséges Demokratikus Erők (ADF) nevű ugandai alapítású iszlamista milícia Kelet-Kongóban tevékenykedő fegyveresei követték el, akik gyakran bozótvágókkal és fejszékkel támadnak a helyiekre.
A helyi kormányzó, Carly Nzanzu Kasivita 36 halálos áldozatról számolt be csütörtöki Twitter-bejegyzésében.

Mumbere Limbadu Arsene az egyik helyi civil társadalmi csoport vezetője 44 halálos áldozatról és több eltűnt személyről adott információt. “Az elkövetés módja az ADF-re enged következtetni, mivel nem találtunk semmilyen lövedéket sem” – fogalmazott Arsene, aki hozzátette, hogy több áldozatra rágyújtották a házat.

A helyi katonaság szóvivője, Antony Mwalushayi megerősítette a támadásról szóló híradást, de a halottak számáról nem közölt információt.

Szakértők szerint az ADF az Iszlám Állam terrorszervezet helyi szárnya. A szervezet több ezer embert ölt már meg.
A kongói kormányzat 2021-ben indított műveletet az Észak-Kivuban és a szomszédos Ituri tartományban tevékenykedő fegyveres milíciák ellen. A gyilkosságok és a támadások száma azonban azóta sem változott, és a tartományban súlyos humanitárius válság alakult ki.

MTI

Megosztom:

, , , , , , , , , ,




Back to Top ↑