Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Osztrák külügyminiszter: “A Nyugat romokban hever”

2021. 08. 19.

A Nyugat romokban hever. Rosszul ítéltük meg a tálibok erejét, és ez egyértelmű kudarc” – jelentette ki Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter kedden, az uniós külügyminiszterek online találkozója előtt Bécsben az afgán konfliktus kapcsán.

Schallenberg sajnálatosnak tartja, hogy nem jött létre az uniós kül- és belügyminiszterek közös találkozója, mivel szerinte az Afganisztánban kialakult helyzet átfogó értékelésére lenne szükség. Mint mondta, “humanitárius, emberi jogi, migrációs és biztonságpolitikai válsággal állunk szemben.”

A tárcavezető a kialakult helyzet kapcsán elsődleges feladatként az Afganisztánban rekedt osztrákok kimenekítését nevezte meg.

Bejelentette, a külügyminisztérium válságstábot küld Kabulba, hogy elősegítsék a jelenleg még ott lévő osztrák állampolgárok evakuálását. Hangsúlyozta, hogy aki még nem tette meg, haladéktalanul jelentkezzen a minisztériumnál. A kabuli körülményekről szólva hozzátette, nem a repülőgépek felszállása, hanem a reptérre való eljutás a nagyobb probléma. A válságstáb ezért a helyszínen segíti majd a hazatérni szándékozókat.

A miniszter három millió eurós azonnali segélyt jelentett be, melyet a katasztrófaalapokból bocsátanak Afganisztán és a régió rendelkezésre. Hozzátette, a helyben való gyors segítséggel talán megelőzhető, hogy megismétlődjön a 2015-ös migrációs válság.

Szólt az Afganisztán szomszédos országaival tartandó konferenciáról, amelyet a jövő héten online formában kívánnak megtartani, hogy megvitassák a küszöbön álló menekülthullám megelőzését célzó lehetőségeket.

Schallenberg hangsúlyozta, nem szabad engedni, hogy Afganisztán a nemzetközi terrorizmus melegágyává váljon, az új hatalommal való együttműködés feltételeként pedig a kisebbségek és a nők jogainak tiszteletben tartását nevezte meg.

Az osztrák belügyminiszter közös uniós bel- és külügyminiszteri találkozót sürget az afgán helyzet értékelésére

Az osztrák kormány két minisztere, Karl Nehammer bel- és Alexander Schallenberg külügyminiszter közös találkozót sürget az uniós tagállamok bel- és külügyminisztereinek részvételével az afgán helyzet értékelésére – áll a két tárcavezető hétfői közös közleményében.

“Közös európai megközelítésre van szükség arra vonatkozóan, hogy miként reagálunk kül- és biztonságpolitikai szempontból az Afganisztánban kialakult helyzetre, amely újabb menekültáraddal fenyegeti Európát” – áll a közleményben.

Schallenberg úgy véli, Afganisztán nem válhat biztonságpolitikai “fekete lyukká”, és az európai törekvésekbe Afganisztán szomszédos országait és a tranzitországokat is be kell vonni. Kijelentette, hogy belügyminiszter kollégájával és Afganisztán közép-ázsiai szomszédaival közösen, egy virtuális konferencia keretében szeretné megtenni az első lépéseket. Ezzel párhuzamosan az Európai Bizottságnak is haladéktalanul meg kell kezdenie a tárgyalásokat ezekkel az államokkal.

A külügyminiszter hangsúlyozta, az uniónak mindent meg kell tennie, hogy a helyzet stabilizálódjon Afganisztánban. Felszólította az afgán erőket, hogy legyenek felelősségük teljes tudatában, amennyiben a partnerségi viszonyt meg akarják őrizni az EU-val. “Minden afgán, különösen a nők és a kisebbségek alapvető emberi jogait védeni kell.” – tette hozzá.

“Ha az emberi jogok európai egyezménye határt szab a kitoloncolásoknak, más alternatívát kell találni. Kitoloncolási központok felállítását fogom javasolni Afganisztán közvetlen környezetében a belügyminiszterek szerdai EU-találkozóján.” – hangsúlyozta Nehammer.

A belügyminiszter arra is figyelmeztetett, hogy az afgán helyzet nemcsak az illegális migráció újabb veszélyét jelenti Európa számára, hanem a terrorveszélyt is újra kell értelmezni, és mielőbb közös európai stratégiát kialakítani.

“Hiteles európai menekültpolitika csak akkor lehetséges, ha azokat, akik nem jogosultak menedékjogra, ki lehet toloncolni Európából” – érvelt a belügyminiszter.

MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑