Cadmus fordítás Cadmus

Selyemút: India bojkottál

2017. 05. 18.

Hiába gyűlt össze több tucat ország képviselője – köztük harminc államfő – Pekingben a hét végén, hogy megtárgyalja Kína ezermilliárd dollárokban mérhető, Egy övezet, egy út elnevezésű gazdasági együttműködési kezdeményezését egy új selyemút létesítéséről, mindez nem volt elég vonzerő India számára a megjelenéshez.

Pedig Indiát a világ leggyorsabban fejlődő vezető gazdaságaként tartják számon – amely az ázsiai térségben rá­adásul a harmadik legnagyobbnak számít –, így a szubkontinenst igazán érdekelhette volna a mintegy hetven országot kereskedelmi egyezményekkel összekapcsoló pekingi terv.

A fő ok, amely India és Kína között áll, az Pakisztán. Jobban mondva a kínai–pakisztáni gazdasági folyosó létrejötte, amely az egyik kulcseleme az Egy övezet, egy út kezdeményezésnek, viszont – India legnagyobb bosszúságára – a vitatott hovatartozású Kasmíron keresztül halad. Kasmír egy része pakisztáni, más területei indiai ellenőrzés alatt állnak, ám India igényt tart egész Kasmírra.

A vita valószínűleg nem áll a hosszú távú kereskedelmi együttműködés útjába

„Egyetlen ország sem csatlakozhat olyan projekthez, amely semmibe veszi az adott állam szuverenitását és területi integritását” – áll az indiai külügyminisztérium közleményében. A szaktárca azt is kifogásolta, hogy a Kínával együttműködő országoknak fenntarthatatlan adósságba kell verniük magukat. „Már egy ideje sürgetjük Kínát, hogy kezdjünk érdemi párbeszédet az ügyben, s várjuk pozitív válaszukat” – idézi tovább a közleményt a CNN hírportálja.
Peking a Global Times című állami napilap hasábjain üzent Újdelhinek.

Az angol nyelvű újság online kiadásában olvasható vezércikk szerint sajnálatos, hogy India a hétvégi nagyszabású esemény bojkottálása mellett döntött. Ettől függetlenül azonban a projekt tovább halad, Újdelhi támogatásával vagy anélkül. A cikk emlékeztetett arra, hogy a hét végén Kína és Pakisztán 500 millió dollár értékű új gazdasági megállapodást írt alá, sőt még az India és Kína közé ékelődött „szendvicsország”, Nepál is hivatalosan csatlakozott az Egy övezet, egy út kezdeményezéshez.

Újdelhi durcás távolmaradása ellenére azért India közvetve jócskán benne van a projektben. Többek között Kína után India a második legnagyobb részvényese az Ázsiai Infrastruktúra és Beruházási Banknak (AIIB), valamint alapító tagja az Új Fejlesztési Banknak – mindkét pénzintézet fő finanszírozója az új kereskedelmi útvonalnak. Továbbá egy egyezmény jóvoltából India közvetetten érintett a Banglades–Kína–India–Mianmar gazdasági folyosóban is. A vita azonban valószínűleg nem fogja akadályozni a két ország gazdasági együttműködését. Kína India legnagyobb kereskedelmi partnere, s számos vezető kínai nagyvállalat masszívan jelen van Indiában akár befektetőként, akár gyártóként.

Magyar Idők – Mártonffy Attila

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑