Cadmus fordítás Cadmus

Szaúd-Arábia nem tűr kritikát

2018. 08. 11.

Alig egy éven belül Mohamed bin Szalman szaúdi herceg a világ hét legfejlettebb gazdaságát tömörítő G7-csoport két tagjával, Németországgal és Kanadával is alaposan összerúgta a port, ami elemzők szerint arra utal, hogy a konzervativizmusáról ismert sivatagi monarchia modernizálásába kezdő 32 éves trónörökös állítólagosan arrogáns és vehemens természete elsőként a királyság külkapcsolataiban hoz gyökeres változást.

Jelentős átalakuláson megy keresztül a Nyugat egyik legfontosabb közel-keleti szövetségesének számító ­Szaúd-Arábia külpolitikai stratégiája, mióta Mohamed bin Szalman koronaherceg lényegében egyedül irányítja a világ legnagyobb olajexportőr országát, noha hivatalosan a 82 éves, demenciában szenvedő édesapja a királyság feje.

Legalábbis erre a következtetésre jutnak elemzők a múlt héten kezdődő és azóta tovább mérgesedő kanadai–szaúdi konfliktus kimeneteléből.

A Bloomberg emlékeztet, tavaly novemberben Rijád visszahívta Németországba delegált nagykövetét, és számos kereskedelmi kapcsolatát is megszakította a legfontosabb európai partnerének számító országgal, válaszul arra, hogy az akkori külügyminiszter, Sigmar Gabriel Szaúd-Arábiát vádolta meg Szaad Hariri libanoni miniszterelnök váratlan – Rijádból bejelentett – lemondásának levezénylésével.

Szalman herceg ugyanis – a kritikus hangok szerint – nem szereti a hazájával szemben megfogalmazott bírálatokat, a jelek szerint pedig az arrogáns természetéről elhíresült fiatal trónörökös nem tűri az ország belügyeibe való beavatkozást.

Erre pedig már az Ottawával fennálló diplomáciai kardcsörtetés enged következtetni, ami a kanadai kormánynak az emberi jogokat féltő Twitter-üzenetéből indult, vasárnapra pedig odáig fajult, hogy a közel-keleti monarchia befagyasztotta újabb keletű kereskedelmi kapcsolatait Ottawával és kiutasította a kanadai nagykövetet.

Elemzők az eset kapcsán felhívják a figyelmet arra, hogy Rijád Szalman herceg hatalomra kerülése óta agresszívabban reagál a kívülről jövő kritikákra, a Kanadával szembeni drasztikus fellépés pedig – szakértők szerint – azt kívánja üzenni a világnak, hogy Szaúd-Arábia nem fog behódolni a nyugati bírálatoknak olyan kérdésekben, amelyeket Rijád nemzetbiztonsági ügyként kezel, és az aktivisták szabadságának korlátozásába sincs senkinek beleszólása.

Az al-Jazeera hírtelevíziónak nyilatkozó szakértők szerint az üzenet egyértelmű: ha ­Szaúd-Arábiával akarsz kereskedni, akkor szemet hunysz az emberi jogi aggályaid felett.

Az elhidegülés ugyanis nem jött jól Kanadának, méghozzá éppen a folyamatban lévő kereskedelmi kapcsolatok befagyasztása miatt: nyílt titok, hogy az észak-amerikai ország a sivatagi királyság egyik legnagyobb fegyverexportőre, jelenleg pedig egy 11,5 mil­liárd amerikai dollár értékű üzlet is veszélybe került, amely vélhetően nem jönne jól az Egyesült Államok által is szorongatott Kanadának.

A CBC című kanadai portál közben arról írt, milyen látványosan egyedül maradt Ottawa a Rijáddal szembeni viszályban.

Diplomáciai forrásokra hivatkozva a lap azt írja, az országnak a jövőben meg kell tanulnia a szövetségesei nélkül helytállni a világ színpadán, két legfontosabb szövetségese, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok ugyanis teljes közönnyel nézi végig Kanada diplomáciai kapálódzását, és minden jel arra utal, hogy a jövőben ez lesz a norma.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök mindenesetre visszautasította, hogy bocsánatot kérjen a sivatagi királyságtól, bár kanadai sajtóforrások szerint a külügyminisztérium emberei minden igyekezetükkel próbálják békülésre ösztökélni Rijádot.

Magyar Idők  – Tóth Loretta

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑