Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Szenegált a korábbi járványok során szerzett tapasztalatok is segítik a vírus elleni harcban

2021. 04. 30.

A gyors tesztelés, a korai elkülönítés, az AIDS és az ebola elleni harcban szerzett korábbi tapasztalat és az összefogás segítéségével igyekeznek Szenegálban felvenni a harcot a koronavírus-járvány ellen – derül ki a VOX amerikai hír-, és véleményportál csütörtökön közzétett összefoglalójából.

A portál emlékeztet rá: jóllehet, a Világbank 2017-es adatai szerint a nyugat-afrikai országban csupán hét orvos jut 100 ezer emberre, az Egyesült Államokban ugyanennyi embert körülbelül 260 orvos lát el. Az új típusú koronavírus okozta Covid-19 betegségben eddig 1106 szenegáli hunyt el, míg – a Vox adatai szerint – az Egyesült Államokban a lakosság arányához viszonyítva 25-ször több a betegség halálos áldozatainak száma.

A Vox sikeresnek minősítve Szenegál járványkezelését, az állítólagos eredményesség okát kutatva közölte oknyomozó összeállítását.

Az összeállításból kiderül, hogy a nyugat-afrikai ország sok tapasztalatot szerzett a korábbi járványok idején, és a koronavírus megjelenésekor a hatóságok azonnal korlátozásokat vezettek be.

A helyi egészségügyi hatóságok számára nem ismeretlenek a járványok: a 2014-15-ös nyugat-afrikai ebolajárvány idején, valamint az AIDS elleni küzdelemben szerzett ismereteket is hasznosítják.

Abdoulaye Bousso, az egészségügyi vészhelyzeti központ vezetője ezzel kapcsolatban elmondta a Voxnak adott nyilatkozatában: az ország nemcsak azt tanulta meg, hogyan kezelhetik a kórt, hanem azt is, hogyan nem szabad.

Az ebolajárványt követően Szenegál nem maradt tétlen, felkészült az újabb esetleges járványos megbetegedésekre.

“Ugyanazt a stratégiát használjuk, amelyet az ebolánál is: gyors tesztelés, elkülönítés, a betegek ellátása” – szögezte le Bousso.

A járvány megjelenésekor a hatóságok egyebek közt azonnal szigorúan vették az elkülönítést, és szállodákat is karanténlétesítményekké alakítottak át. Növelték az egészségügyi szolgáltatások, elsősorban a tesztelési állomások számát.

A járvány elleni harcban összefogtak az egészségügyi dolgozókkal és a helyi közösségek vezetőivel: az ismertebb emberek arcmaszkokat osztottak szét az emberek közt, illetve rádióműsorokban beszéltek a Covid-19 veszélyeiről és az azzal kapcsolatos intézkedésekről.

A zömében muszlimok lakta Szenegálban a vallási vezetők is részt vállaltak a járvány elleni harcban: sokuk védelmébe vette a mecsetek bezárását elrendelő lépést, és társadalmi távolságtartásra buzdított.

Bousso az összefogást emelte ki az amerikai hírportálnak adott nyilatkozatában, rámutatva arra, hogy nem is elsősorban az ellátórendszer, hanem a közösség az, amely hatékonyan tudja felvenni a harcot a betegség ellen, mert így lehet hatékonyan megszólítani az embereket.

Szenegálban a járvány első hulláma során kevesebb mint 15 ezer fertőzöttet regisztráltak, az új típusú koronavírus okozta Covid-19 betegségnek és szövődményeinek pedig körülbelül 310 halottjáról lehetett tudni tavaly szeptember végéig. A javuló esetszámokat követően hozott lazítások, illetve a második hullám érkezése ismét feltornázta a fertőzöttek számát, ám az igazolt esetek a február közepi csúcsot követően – amikor körülbelül naponta 460 új fertőzöttet azonosítottak – csökkenni kezdett.

A több mint 4 millió, Afrikában regisztrált fertőzöttből a Johns Hopkins baltimore-i egyetem legfrissebb adatai szerint Szenegálban 40 249-ről tudnak, a Covid-19-nek itt eddig 1106 halálos áldozata volt.

Szakértők szerint a halálos áldozatok viszonylag alacsony számához az is hozzájárul, hogy az ország lakosságának 60-70 százaléka 35 év alatti, a betegség pedig a fiatalokat kevésbé viseli meg.

Mindazonáltal sokan rámutatnak arra, hogy a második hullámban az elkülönítést kevésbé veszik szigorúan, ennek pedig nagyrészt az az oka, hogy az állam nem tudja megfelelő módon támogatni az otthonmaradókat. Egyre több ember kénytelen dolgozni akkor is, ha a tesztje korábban pozitív lett, és a hatóságok sem veszik olyan komolyan az ellenőrzést.

Mamadou Ndiaye, az egészségügyi minisztérium betegségmegelőzési osztályának vezetője hozzátette, hogy az első hullámot követően több, sebtében felállított egészségügyi központot lebontottak, a dolgozókat pedig elküldték.

Jóllehet Szenegálban gyorsan tesztelnek, de még mindig korlátozott a tesztelési kapacitás, ezért sok fertőzést nem jelentenek: szerológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy a közösségen belüli terjedés sokkal nagyobb, mint a hivatalos adatok.

A 12 milliós Szenegálban már körülbelül 400 ezer embert oltottak be, de március közepéig mindössze 600 ezer vakcinadózis érkezett, nagyrészt Kínából, illetve a kis és közepes jövedelmű országok vakcinával történő ellátására létrehozott COVAX program-keretében.

Az Afrikai Unió (AU) betegségmegelőzési központjának (CDC) vezetője, John Nkengasong az Afrikában zajló oltási kampánnyal kapcsolatban úgy vélte: még a legoptimistább forgatókönyv szerint is a kontinens lakosságának legfeljebb a 60 százalékát sikerül beoltani 2022 végéig.

MTI

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑