Tajvan üdvözölte a nemzetközi támogatást a kínai hadgyakorlatokat követően
2025. 04. 03.
A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében köszönetét fejezte ki az Európai Parlamentnek, az Egyesült Királyságnak és Kanadának a Kína által fokozódó katonai nyomásgyakorlás közepette megfogalmazott egyértelmű támogatásukért.
Az Európai Parlament, az Egyesült Királyság és Kanada az elmúlt napokban egyaránt felszólalt a tajvani status quo védelmében, és elítélte Kína katonai nyomásgyakorlását.
Az Európai Parlament szerdán elfogadta a közös kül- és biztonságpolitika (CFSP), valamint a közös biztonság- és védelempolitika (CSDP) végrehajtásáról szóló éves jelentéseket, amelyekben ismételten elítélte Kína katonai provokációit, és szorosabb gazdasági, kereskedelmi és politikai együttműködésre szólította fel az EU tagállamait Tajvannal. A CFSP-jelentés Tajvant az Európai Unió fontos demokratikus partnerének nevezi az Indiai-csendes-óceáni térségben.
Lin Csia-lung tajvani külügyminiszter köszönetet mondott az Európai Parlamentnek a támogatásáért. Hozzátette: Tajvan továbbra is erősíteni kívánja az együttműködést és a párbeszédet az Európai Parlamenttel, hogy közösen építsenek a közös értékeken alapuló szövetségeket, és növeljék a demokratikus ellenállóképességet.
Az Európai Parlament mellett az Egyesült Királyság és Kanada is aggodalmát fejezte ki a Kína által fokozódó katonai nyomásgyakorlás miatt, és egyértelműen kiállt a Tajvani-szoros békéje és stabilitása mellett.
A brit nyilatkozat nyomán Lin Csia-lung tajvani külügyminiszter köszönetet mondott az Egyesült Királyságnak, és hangsúlyozta, hogy Tajvan, mint a nemzetközi közösség felelős tagja, továbbra is együtt fog működni az azonos értékeket valló partnerekkel a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelme érdekében.
A kanadai külügyminisztérium szerdán aggodalmát fejezte ki a kínai hadgyakorlatok destabilizáló hatása miatt. A minisztérium szerint ezek a lépések növelik a feszültséget, és veszélyeztetik a térség, valamint a világ biztonságát és jólétét.
A tajvani külügyminiszter Kanadának is köszönetet mondott, amiért megerősítette támogatását a Tajvani-szoros békéje és stabilitása iránt, valamint elutasította a status quo erővel vagy kényszerrel történő megváltoztatását.
A tajvani kormány kijelentette: a jövőben is erősíti önvédelmi képességeit, miközben szorosabbra fűzi együttműködését a demokratikus szövetségesekkel. Tajpej felszólította a nemzetközi közösséget, hogy közösen lépjen fel Kína katonai fenyegetése, jogi hadviselése és nyomásgyakorlása ellen, amelyek egyoldalúan fokozzák a feszültséget a térségben.
Kína szakadár tartományának tekinti az 1949, a kommunisták polgárháborús győzelme óta saját kormányzattal rendelkező Tajvant, és soha nem zárta ki, hogy kész akár erővel is megszerezni az ellenőrzést a sziget fölött.