Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Tízezrek tüntettek a nepáli miniszterelnök mellett a parlament feloszlatása nyomán

2021. 02. 06.

Mintegy ötvenezer ember vonult utcára pénteken a nepáli fővárosban, Katmanduban szolidaritásként Khadga Praszad Oli miniszterelnökkel, aki bírálatok kereszttüzébe került az ország parlamentjének feloszlatását követően.

Basanta Bahadur Kunvar rendőrségi szóvivő szerint a szimpátiatüntetés nagyrészt békésen zajlott. Az emberek az országot kormányzó, belsőleg megosztott Nepáli Kommunista Párt (NCP) zászlajait lengették.

“A közelgő választások fognak dönteni arról, hogy ki alakíthat kormányt” – jelentette ki Oli hívei előtt, a választások támogatását sürgetve a politikai instabilitás helyett.

A kormányfő azzal érvelt, hogy nem volt más választása, mint a parlament feloszlatása, miután az NCP soraiban lévő ellenlábasai akadályozták programja végrehajtásában és bizalmatlansági indítvánnyal akarták megbuktatni.

Csütörtökön legalább hetven embert, köztük egy korábbi minisztert is őrizetbe vettek az országos sztrájk során, amelyet az NCP egyik szakadár csoportja hirdetett meg.

Az országban hetek óta tüntetnek Bidja Devi Bandari elnök és és Khadga Praszad Oli miniszterelnök ellen a parlament feloszlatása miatt. Bandari tavaly decemberben oszlatta fel a törvényhozást a miniszterelnök kérésére, lehetővé téve az előrehozott választásokat április 30-án és május 10-én.

Khadga Praszad Oli miniszterelnök 2018-ban került hatalomra, miután a 2017-es parlamenti választásokon korábbi pártja, a Marxista-Leninista Nepáli Kommunista Párt (CPN-UML) és a Nepáli Kommunista Párt Maoista Centrum (CPN) alkotta választási szövetség elsöprő többséget aratott. A két politikai erő később Nepáli Kommunista Párt néven egyesült.

A feszültségek azonban egyre inkább kiéleződtek Oli és az egykori maoista lázadók vezetője, Pracsanda, vagyis polgári nevén Puspa Kamal Dahal között, aki egyben a Nepáli Kommunista Párt társelnöke is. Korábbi hatalommegosztási megállapodásuk értelmében az öt évre szóló miniszterelnöki megbízatást egyenlően elosztották volna egymás között, ugyanakkor Oli elutasította, hogy Dahal átvegye helyét a kormányfői székben.

Olinak azonban nemcsak a pártján belüli feszültséggel kell megbirkóznia, az ellenzék ugyanis korrupcióval vádolja kabinetjét, illetve élesen bírálja a koronavírus-járvány kormányzati kezelését is. Emellett azt is a szemére vetik, hogy Kínához próbál közeledni, eltávolodva Nepál hagyományos partnerétől, Indiától.

MTI

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑