Cadmus fordítás Cadmus

Több halottja van egy robbanásnak az afganisztáni bagrami légi támaszponton

2021. 05. 01.

Legalább ketten életüket vesztették és tizennyolcan megsebesültek, amikor pokolgép robbant egy mecsetben az afganisztáni bagrami légi támaszponton – közölte Parvan tartomány rendőrfőnökének helyettese szombaton.

A tájékoztatás szerint robbanószerkezetet helyeztek el a mecset tetején, amely szombatra virradóra felrobbant, amikor a katonák az épületben imádkoztak. A támaszpont vigyázza a bagrami börtön biztonságát is.

A rendőrfőnök-helyettes elmondta: a bázist egy fal választja el a nemzetközi erők Bagramban állomásozó katonáitól. A két fél körülbelül 500 méterre van egymástól. Az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei régóta erősen őrzött, az afgán erőktől elkülönített területen állomásoznak.

Ritkán fordul elő hasonló támadás Afganisztánban, biztonsági körök azt gyanítják, hogy belső emberek is részt vettek annak kivitelezésében.

A NATO-csapatok csaknem húsz év után szombaton hivatalosan megkezdték kivonulásukat az országból. Szakértők a tálibok támadásától tartanak, ugyanis az Egyesült Államok és a radikálisok között tavaly Dohában létrejött megállapodás értelmében a nemzetközi haderőnek május 1-jéig már el kellett volna hagynia Afganisztánt.

Zabiullah Mudzsáhid, a tálibok szóvivője szombaton a Twitteren azt írta: az egyezmény megszegése elviekben lehetővé teszi az ellenintézkedéseket a tálibok részéről, ugyanakkor a harcosok azt fogják tenni, amit vezetőik a legjobbnak látnak.

A NATO az Eltökélt Támogatás (Resolute Support) nevű kiképző misszió keretében segítette az afganisztáni biztonsági erőket 2015. január 1-je óta. Az észak-atlanti szövetség mintegy 9600 katonája állomásozik még az ázsiai országban. Az Egyesült Államok 2500, Németország 1300, Olaszország 895, az Egyesült Királyság 750, Törökország pedig 600 fegyveressel van jelen Afganisztánban.

A NATO csapatkivonásának bejelentése óta a tálibok fokozták az afgán biztonsági erők elleni támadásaikat. Elemzők szerint a kivonulás újabb polgárháborúba taszíthatja Afganisztánt, illetve lehetővé teheti a 2001-ben elűzött tálibok visszatérését a kormányrúdhoz.

Az afganisztáni újjáépítés amerikai finanszírozását felügyelő washingtoni szervezet (SIGAR) pénteken arról számolt be, hogy harminchét százalékkal megnőtt az idei év első három hónapjában az erőszakcselekmények száma Afganisztánban a tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva. A jelentés szerint ezért a kabuli kormány ellen harcoló csoportok, elsősorban a szélsőséges tálibok felelősek.

Az ENSZ afganisztáni missziója nem sokkal korábban azt közölte, hogy 2020 első három hónapjához képest 29 százalékkal nőtt a civil áldozatok száma.

MTI

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑