Több ország is segítette az izraeli légvédelmet
2024. 10. 02.
Az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Jordánia hivatalosan is elismerték, hogy több iráni rakétát hatástalanítottak a légtérben.
A brit fegyveres erők részt vettek kedd este a közel-keleti helyzet további eszkalációjának megakadályozását célzó erőfeszítésekben – fogalmazott az Izrael elleni iráni rakétatámadás után néhány órával közzétett nyilatkozatában a brit védelmi miniszter.
John Healey a védelmi tárca által szerda hajnalban ismertetett rövid közleményében nem részletezte, hogy Nagy-Britannia pontosan milyen módon vett részt az iráni támadás elhárításában, de köszönetet mondott a műveletben részes összes brit katonának az általuk tanúsított bátor helytállásért és professzionalizmusért.
Healey leszögezte: London maradéktalanul támogatja Izrael jogát arra, hogy megvédje az országot és lakosságát a fenyegetésektől.
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök nem sokkal korábban, a Downing Street-i kormányfői hivatalban tartott kedd esti sajtótájékoztatóján még nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy London hajlandó-e katonai erővel Izrael védelmére kelni, és ha igen, ez megtörtént-e a keddi iráni rakétatámadás idején.
Starmer csak annyit mondott, hogy ha lesz bármilyen érdemi közölnivaló ezzel kapcsolatban, azt a kormány „megfelelő időben közzéteszi”. Ő is kijelentette ugyanakkor, hogy Nagy-Britannia támogatja Izrael jogát az önvédelemhez.
Amikor Irán április közepén több száz drónt és rakétát indított Izrael ellen, annak a támadásnak az elhárításában a brit királyi légierő (RAF) Typhoon típusú harci repülőgépei is részt vettek, és számos iráni drónt lelőttek.
London a múlt héten 700 fős brit katonai kontingenst vezényelt az RAF ciprusi támaszpontjára. A brit külügyi tárca akkori tájékoztatása szerint a kontingens parancsnoksága készenléti terveket állít össze „lehetséges forgatókönyvek egész sorának megvalósulása esetére”.
Az Egyesült Államok szerint legyőzték a hatástalan iráni támadást
A jelenlegi ismereteink alapján úgy tűnik, a legyőzött iráni támadás hatástalannak bizonyult, fogalmazott Jake Sulllivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a Reuters szerint.
A tisztviselő hozzátette, a helyzet képlékeny, és egyeztetni fognak az izraeliekkel a következő lépésekről, és arról, hogyan válaszoljanak az iráni támadásra.
A CNN pedig idézett egy másik amerikai tisztviselőt, aki szerint a Földközi-tengeren állomásozó amerikai rombolóhajók is segítettek az iráni ballisztikus rakéták elfogásában.
Jordánia is besegített az elhárításba
Jordánia közölte, hogy légiereje és légvédelmi rendszerei több drónt és rakétát is leszedtek. Izrael keleti szomszédja már az áprilisi iráni csapás idején is besegített az elhárításba. Korábban az Egyesült Államok is bejelentette, hogy részt vesz az iráni csapásmérő eszközök megsemmisítésében.
Az izraeli mentőszolgálat sem tud súlyos sérültekről Megerősítve az izrael hadsereg korábbi közleményét, az izraeli mentőszolgálat szerint ők sem tudnak súlyos sérültekről az iráni rakétatámadást követően, írja a BBC. A mentőszolgálat szóvivője hozzátette, két könnyebb sérültről érkezett bejelentés, akiket repeszek találtak el.
Elfogták a kilőtt rakéták nagy részét, a légierő sértetlen
Az izraeli hadsereg (IDF) szerint elfogták az Iránból indított 180 rakéta nagy részét, írja a Times of Israel.
Az IDF azt állítja, hatékonyan működött a légvédelmük, amiben az Egyesült Államok is részt vett mind az iráni fenyegetés észlelésével, mind a rakéták egy részének elfogásával.
Hozzátették, hogy az ország középső részén elszigetelten, a déli részén több rakéta csapódott be.
A hadsereg szerint a légierő kompetenciájában nem keletkezett kár, azaz a légierő gépparkja, légvédelme és légiforgalmi irányítása továbbra is normálisan működik.
Orientalista.hu – Zenobia (MTI, Al-Jazeera, Kuruc.info)