Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Törökország VETO-t emel Ausztria ellen

2017. 05. 24.

A Die Welt című konzervatív német napilap értesülései szerint a NATO – Törökország vétója következtében – a jövőben felfüggesztheti a partnerségi együttműködést Ausztriával, így az osztrák katonák határozatlan ideig nem vehetnek majd részt az észak-atlanti szövetség égisze alatt zajló programokban. A lépés nem érinti Ausztria szerepvállalását a koszovói és az afganisztáni NATO-missziókban.

A török vezetés döntésének hátterében az osztrák kormány Ankarával szemben megfogalmazott kritikái és az európai uniós csatlakozási tárgyalások szüneteltetésére irányuló felhívásai állnak, írja a német lap online kiadása egy bennfentes NATO-diplomatára hivatkozva.

Törökország már az év eleje óta blokkolja a katonai szövetség számos programját, amely azonban nemcsak Ausztriát, hanem a többi partnert is érinti. A NATO összesen 33 országgal működik együtt három nagyobb kezdeményezés keretein belül, amelyek a szervezet közvetlen biztonsági környezetére fókuszálnak.

Ezenfelül bilaterális megállapodások vannak életben a NATO és kilenc másik állam között. A partnerek részt vehetnek a szövetség képzési programjaiban, amelyből évente közel másfél ezret tartanak. Törökország ezekből és a közös gyakorlatokból zárná ki Ausztriát.

A NATO-tagállamok a hasonló esetek elkerülése érdekében igyekeznek megújítani az úgynevezett partnerségi együttműködési menüt, amely jelenleg kollektív alapon működik – válaszolta lapunk megkeresésére egy ­NATO-tisztviselő. Emlékeztetett, hogy az észak-atlanti tanács decemberi külügyminiszteri ülésén döntés született arról, hogy az érvényben lévő rendszert az egyéni együttműködésekre fókuszáló eljárás válthatja fel.

Az elfogadás alatt lévő tervezet minimalizálhatja a szövetségesek és a partnerek közötti bilaterális viták NATO-t érintő gyakorlati hatásait, hívta fel a figyelmet a hivatalnok. Hangsúlyozta, hogy a NATO nem szünteti meg az együttműködését Ausztriával, hiszen az alpesi ország a szervezet fontos partnere, és a szövetség tagjainak biztonságához való osztrák hozzájárulásokat rendkívül nagyra becsülik a NATO központjában. A csütörtöki NATO-csúcs előzetes napirendjén nem szerepel a török vétó kérdése, ám a szövetség tagállamainak vezetői felhozhatják az ügyet a megbeszélések alkalmával.

A törökök barátságtalan lépése ellen éles hangon kelt ki Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter. A tárcavezető szerint Törökország veszélybe sodorja Európa biztonsági érde­keit a felelőtlen lépéssel, ami újfent bizonyítja, hogy Ankara igencsak távol áll az EU-tagságtól. Kiemelte: a török vétónak hosszú távú hatásai lehetnek a nyugat-balkáni biztonsági helyzet kapcsán. Ausztria 1955 óta katonailag semleges állam, ám az osztrák hadsereg egységei több békefenntartó műveletekben is részt vesznek. A NATO koszovói missziójában több mint 400, a boszniai Eufor-misszióban – amely korábban szintén az észak-atlanti szövetség alá tartozott SFOR néven – pedig további 200 osztrák katona teljesít szolgálatot.

Magyar Idők – Bakodi Péter

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑