Cadmus fordítás Cadmus

Tunéziában a hatóság nem engedte be a feloszlatott igazságszolgáltatási tanács tagjait a testület épületébe

2022. 02. 07.

A tunéziai rendőrség hétfőn lezárta a legfelsőbb igazságszolgáltatási tanács épületét, egy nappal a testület feloszlatását követően, és megakadályozta, hogy a tanács tagjai belépjenek.

Juszef Buzaher, a testület elnöke a sajtónak azt mondta, a rendőrség elállta az utat munkatársai előtt, az ajtókat pedig bezárta.

“A tagok folytatják a munkájukat, ha kell, akkor az épületen kívül” – szögezte le az al-Dzsazíra hírtelevíziónak.
Kaisz Szaíd elnök vasárnap oszlatta fel a bírói függetlenség felett őrködő tanácsot, mert szerinte a testület elfogult volt. Az egyébként alkotmánybírából lett elnök már hónapok óta élesen bírálta a bírókat és általában az egész igazságszolgáltatást amiatt, hogy szerinte késlekednek ítéletet hirdetni a korrupcióval és a terrorizmussal kapcsolatos ügyekben. Szaíd többször kijelentette: nem hagyja, hogy a bírák úgy viselkedjenek, mint állam az államban, holott az állam egyik funkciójának ellátása volna a feladatuk.

A feloszlatásra válaszul a tanács közleményben visszautasította a tagjai, illetve a bírák elleni vádakat és a nyomásgyakorlást, s hangsúlyozta, hogy továbbra is el fogja látni feladatait. Maga Buzaher vasárnap törvénybe ütközőnek nevezte az elnöki rendelkezést, amely szerinte arra irányul, hogy Kaisz Szaíd kiterjessze hatalmát a bírákra.

Ugyancsak vasárnap az elnök a tanács elleni tiltakozásra szólította fel híveit, az al-Dzsazíra helyszíni beszámolója szerint a felszólításra néhány száz ember gyűlt össze a tanács épülete előtt, akik közül néhányan “az igazságszolgáltatás megtisztítását” követelték.

Szaíd tavaly júliusban felfüggesztette a törvényhozás működését, és menesztette a kormányt, miután erőszakba torkolló tiltakozások robbantak ki a gazdasági helyzet és a koronavírus-járvány kezelése miatt. Az elnök magához vonta a végrehajtó hatalmat, szeptember 29-én Nadzsla Buden Romdán személyében pedig kinevezte Tunézia első női kormányfőjét és alkotmányreformot ígért, de azóta gyakorlatilag ő kormányoz rendeletekkel.

A legfelsőbb igazságszolgáltatási tanács 2016-ban jött létre független, alkotmányos intézményként. Amellett, hogy például őrködik a bírói függetlenség felett, a bírók szakmai előbbre jutásáról is gondoskodik. Az államfő januárban már megvonta a tanács tagjainak pénzügyi juttatásait.

MTI

Megosztom:

,




Back to Top ↑