Vologyin: a BRICS garantálja a többpólusú világot
2024. 10. 15.
Az európai országok kezdik felismerni, hogy a BRICS képes biztosítani a globális multipolaritást anélkül, hogy zsarolná tagjait, ellentétben az USA vezette G7-ekkel vagy az EU-val – mondta Vjacseszlav Vologyin, az Állami Duma elnöke.
A vezető orosz politikus azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy Szerbia azt tervezi, hogy megvizsgálja annak lehetőségét, hogy az EU helyett a feltörekvő gazdaságok csoportjához csatlakozzon, amint azt Alekszandar Vulin miniszterelnök-helyettes vasárnap bejelentette.
Hirdetés
Szerbia 2009-ben kérte felvételét az EU-ba, és 2012 óta tagjelölt. Vulin szerint azonban Brüsszel egyre keményebb követeléseket támaszt, miközben cserébe nem kínál előrelépést a tagság felé. Kifejtette, hogy miközben Belgrád partnerként tekint az EU-ra, „nem vagyunk teljesen biztosak abban, hogy az EU partnerként tekint ránk”.
„Szerbia csatlakozni kíván a BRICS-hez. Ezt a lehetőséget az Európai Unió alternatívájaként fontolgatják” – írta Vologyin hétfőn a Telegram-csatornáján, hozzátéve, hogy »egyre több ország érti meg, hogy a BRICS garantálja a többpólusú világot«.
Vologyin rámutatott, hogy a BRICS-tagokat és a megfigyelőket nem „zsarolják”, és nem kínálnak „abszurd feltételeket az együttműködéshez”. Hasonlóképpen „szuverén ügyeikbe” sem avatkoznak bele, ellentétben az EU-tagokkal – tette hozzá.
Vologyin szerint Washington és Brüsszel beavatkozó politikája a szándékoltnál „ellentétes hatást” eredményezett, és elősegítette a BRICS-gazdaságok gyors növekedését. A csoport egy betűszóból informális szövetséggé nőtte ki magát, amely a globális GDP-ben való részesedés tekintetében megelőzte a G7-eket.
„Az Európai Unió stagnál: Németországban, Ausztriában, Finnországban, Észtországban a GDP csökken, az ipar pedig jelentős veszteségeket szenved el” – mondta Vologyin.
A BRICS a jelenlegi tagjaival együtt a világ népességének 45%-át teszi ki – mondta, hozzátéve, hogy „Washington és Brüsszel hegemóniájának ideje kifutóban van”.
A BRICS-et eredetileg 2006-ban Brazília, Oroszország, India és Kína alapította, Dél-Afrika 2011-ben csatlakozott hozzá. Idén további négy ország – Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek – hivatalosan is taggá vált. Szaúd-Arábiát is meghívták a csoportba, és részt vesz a BRICS-értekezleteken, de még nem vállalt teljes jogú tagságot.
Oroszország lesz a házigazdája a szövetség éves csúcstalálkozójának még ebben a hónapban.
Orosz Hírek