2018. 09. 12.
“Csak munka kéne”
2018. 09. 12.
Sorra érkeznek a kisteherautók Líbia felől az agadezi határállomásra. Minden héten érkeznek ehhez hasonló konvojok a Líbia és Niger közötti határra, oda-vissza a Szaharán át. Az ezer kilométeres út öt napig tart. Az elcsigázott utasok nigeri munkások, akik a líbiai erőszak elől menekülnek, vagy nyugat-afrikai bevándorlók, akik Nigerben remélnek békésebb életet.
„A furgonok utasai közül többen mondták, hogy megpróbáltak átkelni a Földközi-tengeren Európa felé, de nem sikerült, és Líbiában elviselhetetlen az élet. Többen azt mondták, már csak haza akarnak menni” – mondta az Euronews tudósítója, Valérie Gauriat.
Egy szenegáli így számolt be tapasztalatairól:
„Kifizettük az átkelést, de aztán bezártak, és már nem maradt pénzünk semmire.”
Arra a kérdésre, hogy mire számít ezután, azt mondta, hogy már csak haza akar jutni.
Egy Mohammed nevű férfi szervezte a konvojt. Az egykori tuareg harcos az embercsempészet egyik ismert figurája Agadezben.
Két évvel ezelőtt a kormány törvényt hozott az embercsempészet ellen, azóta tizedére zsugorodott a piac. Több EU-s programot indítottak azoknak, akik korábban a csempészetből éltek. De Mohamed szerint nem éri meg váltani.
„Most is csempész vagyok. Hallottam, hogy pénzt adnak, ha abbahagyom, de végül sosem adtak. És egyébként se értek máshoz” – mondta Mohamed Tchiba.
Mióta a legális utaztatók helyét kegyetlen embercsempészek vették át, a 2015-ös évi hétezerről ezerre esett vissza a vándorlók száma.
Elmentünk az egyik agadezi gettóba, ahol addig bújnak a vándorlók, amíg a csempészek fel nem veszik őket. Négy fiatallal beszéltünk, kettejük egyszer már elindult északra, de a sofőrök kidobták őket a sivatagban, amikor a Szaharában járőröző katonák megközelítették őket.
„Az európai vezetők pénzt adnak az afrikai vezetőknek, hogy állítsák meg a vándorlást. Szerintem ez bűn. Csak a saját zsebüket tömik, nem nézik a kontinens érdekét” – mondta Mohamed, egy Guineából származó bevándorló.
Többen szomjanhaltak a sivatagban, de ez sem tántorítja el a többieket, hogy újra nekivágjanak.
Egy elefántcsontparti vándorló, Drogba szerint egyszerű lenne a megoldás:
„A vándorlást úgy lehetne megállítani, ha nem a politikusoknak adnák a pénzt. Jöjjenek ide, és adjanak munkát a fiataloknak, ha azt akarják, hogy itt maradjunk. Ennyi kellene.”
Euronews