Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Egyiptom

2016. 11. 15.

Egyiptomban újabb forradalom robbanhat ki az IMF csomag miatt?

2016. 11. 15.

Több hónapos egyeztetés után a Nemzetközi Valutaalap pénteken jóváhagyta, hogy Egyiptom megkapjon egy 12 milliárd dolláros hitelcsomagot. Ám a pénznek nagy ára van. Három év alatt szinte teljesen át kell alakítani a gazdaságot. A reformok értelmében csökkenteni kell az energiaárak támogatását, a cukor árát 40 százalékkal emelték a jegyre vásárló szegények számára. Kairónak csökkentenie kell a költségvetési hiányt is.

Az egyiptomi kormánynak 21 milliárd dolláros többletforrásra van szüksége a következő három évben, hogy finanszírozni tudja az országot. Ehhez az idegenforgalom újbóli fellendülése létszükséglet. Valaha a turizmus hozta a legnagyobb bevételt, ám a 2011-es tüntetések és lázadások óta, a belpolitikai bizonytalanság és a terrortámadások miatt gyakorlatilag elkerülik a turisták Egyiptomot.

Az ország turizmusért felelős minisztere a múlt héten jelentette be, hogy a Thomas Cook brit utazási iroda hamarosan hetente 36 repülőgépjáratot indít Egyiptomba. Az Utazási és Turisztikai Világtanács úgy számol, hogy jövőre visszatérnek a turisták Egyiptomba, a számuk akár a 2011-es szintet is elérheti, mert a biztonsági helyzet javulásával a bizalom is kezd visszatérni.

2010-ben több mint 14,7 millióan utaztak Egyiptomba. Az ország célja, hogy 2017 végére elérjék a 12 millió látogatót.

Az Euronews kairói tudósítója, Mohamed Seikibrahim az Euromoney közel-keleti és észak-afrikai régió tanácsadó-szerkesztőjét, Richard Banks-et kérdezte a reformok lehetséges következményeiről.

Ha Egyiptom jelenlegi gazdasági helyzetét vesszük figyelembe, az IMF-hitel az utolsó megoldás az ország számára?

Richard Banks, szerkesztő-tanácsadó, Euromoney: – Szerintem az IMF-csomag – és hangsúlyozom, ez egy csomag – többoldalú és kétoldalú támogatásokat hoz. Ezen felül a megállapodás keretet ad milyen irányba mehet a közpolitika. Ez most legalább olyan fontos, mint, hogy a nemzetközi befektetők megváltoztassák hozzáállásukat Egyiptommal kapcsolatban.

Az IMF-fel kötött megállapodás értelmében a jegybank lebegő árfolyamúvá tette az egyiptomi fontot, amely 48 százalékos leértékelődéssel járt az amerikai dollárral szemben. A dollárhiány közben már hónapok óta hatalmas nyomással nehezedett a fontra.

Az egyiptomi gazdaság képes lesz-e megfelelni az IMF feltételeinek?

– Egyiptomnak komoly szerkezeti hibái vannak, az egész támogatási rendszer rossz. Egyes termékeket támogat és nem az embereket. A szegényeknek kell pénzt adni, hogy megkapják a túléléshez szükséges minimumot, biztosítani az oktatást, az egészségügyi ellátást. Nem a benzin vagy a kenyér árát kell támogatni, hanem az embereket.

November 4-én csaknem 35 százalékkal megemelték a 92-es oktánszámú benzin árát, míg a 80-as oktánszámú 48,8 százalékkal drágult. Egyiptomban jellemzően nagyon olcsó az üzemanyag, legutóbb 2014-ben emelték az árát a kötségvetési hiány enyhítésére.

Várhatóak tüntetések vagy tüntetés-közeli hangul?

– Most a lényegre tapintott, mennyi nehézséget, terhet tudnak az emberek elviselni? A probléma az, hogy megszoktak bizonyos árakat, amelyek nem jók. Ha mondjuk 1 egyiptomi fontért vesz valamit az országban, annak az értéke nem egy, hanem 2 font vagy még több. Most meg kell változtatni a rendszert, ezt mindenki megérti. A kihívás az, hogyan tegyék úgy, hogy közben az emberek ne éhezzenek. Ez a változás menedzseléséről szól, és igaza van abban, hogy ha nem menedzselik jól, akkor fennáll egy újabb forradalom veszélye. De azt kell mondjam, minden délután kirobbanthatnak forradalmat, attól még nem oldódik meg a probléma.

Euronews

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑