A hivatalosan Észak- és Kelet-Szíriai Autonóm Adminisztrációnak nevezett, ökoszocialista alapokon szerveződő tartomány hadereje jelentős szerepet játszott az Iszlám Állam előző évtized végi visszaszorításában. Az amerikai hadsereg nagy részének 2018-as kivonása után Törökország vív váltakozó intenzitású, de genocídiummal is felérő proxy-háborút a terület ellen, leginkább helyi milíciákat használva az észak-szíriai területek pacifikálására. A török kormányzat ezzel a saját államterületén a lakosság durván 20%-át kitevő, többségében baloldali elveket valló kurdok, és törvényen kívülre helyezett pártjuk, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) autonómiatörekvéseinek kívánja elejét venni.
The 3 years of Turkey’s ‘M4 strip’ occupation have been marked by ongoing shelling of the villages surrounding the occupied area. Yesterday and today, the Turkish-backed SNA bombed the Ayn Issa countryside with over 60 shells. https://t.co/uNGOiRsxxwpic.twitter.com/FXUBY6vN2B
— Rojava Information Center (@RojavaIC) October 10, 2022
A belső elnyomást, a különféle aktorok zaklatását így a törökországi kurdok számára egyértelműen modellként szolgáló észak-szíriai önkormányzás gyengítése, hosszú távon pedig felszámolása egészíti ki. A török Békeforrás (Peace Spring) hadművelet logikus „mellékhatásaként” az Iszlám Állam és más iszlamista sejtek erősödtek meg a vidéken, jelenleg is terror alatt tartva a lakosságot.
Nemrégiben újabb bombázásokról számoltak be a környéken: vasárnap délutántól hatvan tüzérségi és harckocsilövedék ért földet a török határól mintegy 40 km-re található Ain Issza (Bozanê) város központjában és a környező falvakban, valamint az M4-es nemzetközi autópályán. Ezen a területen közel negyvenezer civil él, emellett számos, a határmenti Tal Abjádból (Girê Spi) a 2019-es offenzíva során erőszakkal kitelepített belső menekült. A bombázást a Syrian Observatory of Human Rights is megerősítette, egyértelműen a Békeforrás hadműveletben részt vevő török erők számlájára írta azt.
A népirtást elkövető török erők és szövetségeseik emellett célzottan fejezik le a kurd adminisztrációt (különösképpen az ökormányzatok paritását biztosító nőket), támadnak oktatási intézményeket, likvidálnak területi vezetőket, megölve többek között Hassan Demirtast, Ayn al-Arab (Kobanê) kormányzóját. Ezek a törekvések már-már „közpolitikai” rangra emelik a fiatalok elüldözését és nyugatra irányuló migrációját, csírájában téve életképtelenné az észak-szíriai kurd autonómia működtetését és újratermelését.
Arra sem árt azonban emlékeztetni, hogy a politizáló kurd diaszpóra sincs biztonságban: a finn és a svéd NATO-csatlakozást Erdogan eleve azzal a feltétellel hajlandó csak támogatni, ha az érintett államok kiadnak 33, a török rezsim által terroristaként számon tartott baloldali aktivistát. A feltételek az ukrajnai háború lázában égő nyugati kormányok és az egyre inkább NATO-párti mainstream nyilvánosság ingerküszöbét nem igazán érték el: június végén például szándéknyilatkozatot írt alá a három érintett állam.