Cadmus fordítás Cadmus
Afrika

2019. 02. 01.

Etiópia, a rejtett humanitárius válság

2019. 02. 01.

Hárommilió embernek kellett elhagynia az otthonát Etiópiában – ez az egyik legsúlyosabb és legkevésbé ismert humanitárius válság a világon. Nyolcmillió embert fenyeget az éhezés, további nyolcmillió az alapvető szükségletek kielégítésében is segítségre szorul.

Az új etióp miniszterelnök, Abiy Ahmed demokratikus reformjai felborították a meglévő hatalmi viszonyokat, régi gazdasági monopóliumokat veszélyeztetnek. A változások kiélezték és kiterjesztették az országban korábban meglévő etnikai konfliktusokat.

Etiópia szövetségi állam, a Szomália nevű keleti tartomány legnagyobb menekülttábora a Qoloji, ahol az Euronews stábja forgatott. Nyolcvanezer, javarészt a szomáli nemzetiséghez tartozó ember van itt a másik nagy etióp tartományból, Oromiából. Minden nap érkeznek új családok, de sokan több mint egy éve itt vannak,

“Egy éve és három hónapja jöttem”, mesélte a huszonéves, ötgyerekes Ubah Esse. “Két boltom volt Oromiában, ruhát és élelmiszert árultam. Amióta ide jöttünk, egy kis kunyhóban húzzuk meg magunkat, sokat szenvedünk.”

A víz és a higiénia a két legfontosabb szükséglet, aminek a kielégítése nehézséget okoz a táborban. Az ENSZ egyik ügynöksége, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) az Európai Unió pénzéből épített zuhanyzókat és latrinákat, és tájékoztatókat tartanak a higiénia fontosságáról.

“Kiképeztünk tizenhat embert, akik a higiéniát népszerűsítik a táborban. Mindegyikük harminc asszonyt fog megtanítani az alapvető tisztálkodási szabályokra, betegségmegelőzésre, és később is figyelemmel követik a tevékenységüket”, mesélte Halimo Hasszen, az IOM munkatársa.

“Megtanultam rendesen megmosni a kezem, különösen főzés előtt. Megtanultam elmosni az edényeket, hogy addig kell enni, amíg az étel még meleg, és hogy a maradékot le kell takarni”, mesélte Ubah.

Ezeknek az alapvető szabályoknak a betartása életeket menthet. Az IOM szociális munkásai házról házra járva ellenőrzik, hogyan tartják be a szabályokat a gyakorlatban. Ubah megmutatta nekünk, hogyan kezdte elválasztani az ivóvizet az ihatatlantól a két kanna segítségével, amit kapott.

A humanitárius segítségnyújtásért felelős európai biztos decemberben járt a táborban. Christos Stylianides bejelentette, hogy az unió két évre 89 millió euró segítséget nyújt 2018-ban és 19-ben.

“Konkrét projektekre kell összpontosítani”, szögezte le Stylianides. “Ragaszkodunk a készpénz- és utalványrendszerhez, számunkra ez a leginkább megbízható módja annak, hogy ezek az emberek önállóak maradhassanak, megőrizhessék méltóságukat ezekben a nehéz időkben. Etiópia stabil sziget a régióban, ahol mély politikai változások zajlanak, az Európai Unió támogatja a reformokat.”

Azok az etiópok, akik elhagyták a lakhelyüket, 600 táborban húzzák meg magukat országszerte. Oromia tartományban meglátogattunk egy Deder nevű falut, ahol 8000 belső menekült él, részben a helyi lakossággal vegyesen, részben kiürített közigazgatási épületekben.

Az ENSZ segélymunkásai kéthavonta minden egyes helyszínt végigjárnak, és frissítik az adatokat arról, hányan vannak ott, és mire van szükségük.

“Egyre többen vagyunk”, mesélte az Euronewsnak egy belső menekült, aki kétszáz másik családdal egy kiürített közigazgatási épületben él immár másfél éve. “Százötven gyerek már itt született. Nézze, hol alszunk. Cementpadló van, nincsenek ruháink. Egyre több mindenre lenne szükség, nagyon kevés az, amit kapunk.”

Komoly munkát jelent számon tartani a belső menekültek számát, korukat, lakhatási körülményeiket. Az ENSZ segélymunkásai működtetik és frissítik az adatbázist.

“Az adatbázis tartalmazza a rendelkezésünkre álló információkat a belső menekült népességről, az alapvető szükségleteikről, így könnyebb összehangolni a kormány, a civil szervezetek és az ENSZ különböző ügynökségeinek munkáját, hatékonyabbá teszi a segélymunkát”, magyarázta Dario Poddighe, az IOM munkatársa.

A kormány együttműködik a nemzetközi szervezetekkel, amelyek ennek ellenére azt kérik, hogy független felmérések szülessenek a népesség szükségleteiről a problémás régiókban, nehogy a belső menekültekre nyomást gyakoroljon a kormány, hogy térjenek vissza olyan területekre, ahol nincsenek biztonságban.

Euronews

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑