Cadmus fordítás Cadmus
  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Izraeli légicsapások Gázában

  • Időjárás

Lapszemle

2025. 02. 16.

Gáza miatt az arab országok is tervet dolgoznak ki

2025. 02. 16.

A Szaúd-Arábia által vezetett arab országok sürgősen kidolgoznak egy átfogó alternatív tervet Gáza jövőjére nézve, hogy ellensúlyozzák Donald Trump amerikai elnök radikális, a palesztin lakosság kitelepítését célzó elképzeléseit.

A javaslat a Hamász marginalizálását és a nemzetközi közösség bevonását szorgalmazza az újjáépítésbe. Az arab országok véleményével kapcsolatban Marco Rubio amerikai külügyminiszter is megszólalt.

A Gázai övezettel kapcsolatos háború utáni rendezés kérdése komoly feszültséget okoz a Közel-Keleten. Donald Trump amerikai elnök drasztikus terve, amely a palesztin lakosság teljes kitelepítését és Gáza átalakítását egy „közel-keleti Riviérává” alakítaná, széles körű elutasításba ütközött. Ennek hatására Szaúd-Arábia vezetésével az arab országok sürgősen alternatív megoldásokat keresnek, hogy egy olyan tervet dolgozzanak ki, amely a regionális stabilitást és a palesztinok jogainak tiszteletben tartását szolgálja – közölte a Magyar Nemzet.

A tervek kidolgozásában kulcsszerepet játszik Egyiptom, amely egy átfogó javaslattal állt elő.

Az egyiptomi terv három fő pilléren nyugszik: egyrészt egy olyan nemzeti palesztin bizottság létrehozása, amely a Hamász szervezet kizárásával irányítaná Gázát; másrészt nemzetközi együttműködés és finanszírozás az újjáépítéshez, a palesztin lakosság kitelepítése nélkül; harmadrészt pedig a kétállami megoldás felé vezető út megteremtése.

Ez utóbbi pont különösen fontos az arab országok számára, hiszen a Szaúd-Arábia által korábban Izraellel való normalizációhoz feltételként meghatározott palesztin állam létrehozása Trump tervében nem volt benne.

A tervet a hónap végén Rijádban tartandó találkozón tárgyalják meg a Szaúd-Arábia, Egyiptom, Jordánia, az Egyesült Arab Emirátusok és palesztin képviselők részvételével. Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg kulcsszerepet játszik a kezdeményezésben, figyelembe véve szoros kapcsolatát az Egyesült Államokkal és a szaúdi gazdasági erőforrások jelentőségét.

Az arab országok arra törekednek, hogy a tervet a Trump-adminisztráció számára is elfogadhatóvá tegyék.

A legnagyobb kihívást Gáza kormányzásának és biztonságának kérdése jelenti. Izrael határozottan elutasítja a Hamász bármilyen szerepvállalását, az arab országok és az Egyesült Államok pedig nem kívánnak csapatokat telepíteni a Gázai övezetbe. Az újjáépítés finanszírozása is komoly kérdést vet fel. Az Öböl menti államok, amelyek korábban finanszírozták Gáza újjáépítését, most garanciákat követelnek arra, hogy Izrael nem fogja ismét elpusztítani.

Megosztom:

, , , , , , , , ,




Back to Top ↑