Hangversenyzongora avatás Gázában
2018. 11. 28.
Gáza egyetlen hangversenyzongorája egy évtized után ismét megszólalt és egyúttal betekintést adott az övezet múltjába.
Egy évtized után vasárnap játszottak először nyilvános koncerten a Gázai övezet egyetlen hangversenyzongoráján a hangszer megmentésére tett bonyolult ám sikeres nemzetközi helyreállítási erőfeszítést követően. A zongora majdnem elpusztult a 2014-es háborúban egy izraeli légicsapás következtében.
This Gaza concert hall was badly bombed, but somehow the grand piano survived. http://t.co/lxb6VYfcT4https://t.co/HWFAbBQNIk
— BBC Radio 4 (@BBCRadio4) March 26, 2015
Több mint 300 rajongó vett részt a vasárnapi előadáson megbűvölten hallgatva a japán és helyi művészek játékát. Sokak számára ez volt az első alkalom, hogy zongorakoncerten vettek részt.
“Ezen a zongorán játszani olyan, mint történelmet játszani,” mondta Kaoru Imahigashi japán zongoraművész.
“Elképesztő. Éreztem, ahogy sokan a békéért imádkoznak.”
A zongora története több évre nyúlik vissza, sok tekintetben tükrözve Gáza történetét.
A japán kormány mintegy 20 éve adományozta a zongorát az Izrael és a palesztinok közötti ideiglenes békemegállapodást követően. Abban az időben úgy vélték el, hogy Gáza a Közel-Kelet Szingapúrjává válik.
??Palestinian resilience,& music for the soul ???
࿐Grand piano, destroyed in 2014 Gaza war, was silenced for 2 years, but later restored to help Palestinians’ musicality & create melodies of love & peace from Gaza#GroupPalestine #قروب_فلسطيني pic.twitter.com/dRpwJKo2zR— ❣︎༻??✦ Ᾰฑฑ༈℮ ✦??༺❣︎ (@Betelgeuse100) November 19, 2018
Fayez Sersawi, a kulturális minisztérium egyik tisztviselője elmesélte, hogy ő volt a felelős a zongora átvételéért, amelyet az újonnan épült al-Nawras üdülőhely egyik nagy színházában helyeztek el Észak-Gázában. Sersawi elmondása szerint rendszeresen rendeztek zenei fesztiválokat az Izrael elleni második intifáda előtt.
2007-ben az üdülőhely bezárta a színházat és az úszómedencét, és lecsökkentette tevékenységei többségét, miután az iszlamista Hamász szervezet irányítása alá került a Gázai övezet. A Hamász szabályzatának értelmében a nyilvános szórakoztatás számos formája, köztük a bárok, mozik és koncerttermek, beszüntették a működést.
Az ezt követő izraeli-egyiptomi blokád – amelynek célja a Hamász gyengítése és fegyverek becsempészésének megakadályozása, -, valamint a súlyos károk következtében, amit 2009 januárjában egy háromhetes háború eredményezett Izraellel, az üdülőhelyet teljes egészében bezárták.
A zongora elhallgatott és használaton kívül maradt 2014-ig, amikor egy izraeli légicsapás, a Hamásszal folytatott harmadik háború idején, megsemmisítette az al-Nawras termet. A zongora csodával határos módon sértetlen maradt, de rozoga állapota miatt használhatatlan volt.
A zongora felfedezését követően került képbe a japán Nemzetközi Együttműködési Ügynökség, amely a gázai fejlesztési programok támogatója.
A japán külügyminisztérium megerősítette, hogy 1998-ban a Palesztin Hatóságnak adományozott egy zongorát. Az együttműködési ügynökség munkatársai a sorozatszám alapján felvették a kapcsolatot a gyártóval, a Yamahával. A vállalat megerősítette, hogy a hangszer 1997 és 1998 között készült.

Hangversenyzongora avatás Gázában: Kaoru Imahigashi japán zongoraművész és Fujiko Hirai operaénekes a Palesztin Vörös Félhold Szervezet épületében, Gázavárosban 2018. november 25. Fotó: AP/Adel Hana
“Minden passzolt,” – mondta Yuko Mitzui, az együttműködési ügynökség képviselője.
A palesztin területeken folytatott zenei oktatást támogató belga nonprofit csoport, a Music Fund 2015-ben egy francia szakértőt küldött a zongora helyreállítására. Egy másik belga restaurátor a múlt hónapban Gázába látogatott az utolsó simítások elvégzésére. Próbaként egy korlátozott létszámú, zártkörű koncertet is tartottak.
Vasárnap este a Palesztin Vörös Félhold Szövetség színházi csarnokának mind a 300 férőhelye megtelt rajongókkal. A minden korosztályt magába foglaló közönség áhitattal hallgatva a műveket és lelkes tapsban tört ki a műsorszámok végén.
Kaoru gyengéden simogatta a billenytűket, miközben Fujiko Hirai operaénekes a “Fantasy on Sakura Sakura” japán népdalt énekelte.

Yara Thabit palesztin zongoraművész a Palesztin Vörös Félhold Szervezet épületében, Gázavárosban 2018. november 25. Fotó: AP/Adel Hana
A 22 éves Yasmin Elian számára ez volt az első alkalom, hogy zongorakoncerten vett részt. “Tetszett, ahogy az emberek interakcióba léptek” a művészekkel, mondta. “Ez arra ösztönöz, hogy megtanuljak zongorázni.”
Gáza egyetlen zeneiskolájába, az Edward Said Konzervatóriumba, 180 diák jár.
A koncert végén a konzervatórium diákjainak csoportja a japán művészekkel együtt elénekelte a palesztin nemzeti himnuszt, óriási tapsot váltva ki a közönségből.
Ismail Daoud karmester, az iskola vezetője elmesélte, a zongora behozatal Gázába nagyon komplikált ügy a nehéz súly és a magas ár miatt, de az iskolának hatalmas szüksége lenne zongorákra.
2009-ben, a washingtoni székhelyű Anera segély csoport két zongorát vásárolt Gázának, és segített koordinálni az övezetbe való bejutásukat az Izrael által szigorúan ellenörzött határon.
Most, hogy a Kulturális Minisztérium a konzervatóriumnak adta a zongorát – “oda került, ahova tartozik és ahol lennie kell. A zongora újjászületése olyan, mint a palesztin nép újjászületése.”– mondta Daoud.
AP, Újkelet