– A könyöke még nem jött rendbe – magyarázta a projektben dolgozó fizikoterapeuta, Esther Lufuluabo Kapuku. – Kezdődő ízületrögzülése van. A csuklóját már tudja hajlítani, de soha nem lesz olyan, mint volt.
A Handicap International a régió két kórházában – Kanangában és Csikadzsiban – képzett fizikoterapeutákat, hogy segítsenek a konfliktus sérültjeinek ellátásában. A fizikoterápiával kezelt esetek nyolcvan százaléka a harcokhoz köthető. A két kórház egyikében sem voltak megfelelő körülmények a sérültek ellátására.
– A fizikoterápiás szobát felújítottuk, felszereltük a megfelelő műszerekkel a legsúlyosabb esetek kezeléséhez is – magyarázta a Handicap international rehabilitációs menedzsere, Veerle van Hoestenberghe.
Feli Kanyinda vonaton menekült a milíciák elől, de leesett a vonatról, és az levágta a lábát. Most a kórházban újra tanítják járni.
– Öt körrel kezdtünk, aztán tíz kör jött, és így tovább egészen harmincig. Ma már akár egy kilométert is tudok sétálni egyedül – mondta Kanyinda.
Az Európai Unió Humanitárius Segélyprogramja a helyi partnerein keresztül finanszírozta a projektet. A megvalósítás során arra koncentráltak, hogy a rendkívül gyorsan változó körülmények között is gyorsan tudjanak életmentő beavatkozásokat végezni.
– Minden elpusztult, vagy ha nem is minden, de az infrastuktúra nagy része. A visszatérőknek nincs miből fenntartaniuk magukat, legalább két mezőgazdasági év kimaradt, amikor nem arattak semmit. Itt állnak üres kézzel – magyarázta az EU Humanitárius Segélyprogramjának munkatársa, Amparo Laiseca.