Cadmus fordítás Cadmus
Interjú

2016. 12. 31.

Interjú az arab világ egyetlen női házelnökével

2016. 12. 31.

Az Egyesült Arab Emírségek nemzeti tanácsának elnöke, Amal al-Kubaiszi az első és idáig egyetlen női házelnök az arab világban. A nyitottságért és a toleranciáért folytat harcot, nevét pedig ott találjuk a legbefolyásosabb 50 arab nőé között. Amal al-Kubaiszi a brüsszeli terrortámadások után azonnal Belgiumba utazott, hogy az EU Bizottsággal találkozzon.

A politikusasszonnyal az Euronew készített interjút:

– Első alkalommal találkozott Federica Mogherinivel Brüsszelben, rögtön a terrortámadásokat követően. Miképp emlékszik vissza azokra a napokra?

– Néhányan azt tanácsolták, hogy ne utazzak oda, mert hagyni kéne a dolgokat lecsillapodni biztonsági szempontból. Ezenkívül a sebek még nem gyógyultak be, és talán muszlim vezetőként nem látnának szívesen. Ezért annál inkább ragaszkodtam ahhoz, hogy menjek, mert azt gondoltam: ez a lehető legjobb időszak arra, hogy ott legyek. Előszöris azért, hogy kimutassam szolidaritásomat, másodszor, hogy részvétet nyilvánítsak, és a legfontosabb, hogy mindenkinek bebizonyítsam: nem fognak minket megtörni, és nem tudnak minket szétszakítani.

– Miről állapodott meg az EU és az Egyesült Arab Emírségek?

– Megvitattuk a Közel-Keleten kialakult helyzetet, és kifejeztem, hogy nagyon frusztráltak vagyunk amiatt, hogy sajnálatos módon a szélsőségesség és a terrorizmus az iszlám valláshoz kapcsolódó fogalmak lettek. Mindez tévedés, ami miatt úgy érezzük, hogy az iszlámot elrabolták tőlünk.

Beteg emberek és terrorista milicisták és csoportok rabolták el, akiknek megvannak a saját politikai céljaik, és akik le akarják rombolni a jó kapcsolatainkat a nyugati és a keleti világgal is. Akik nem szeretnék, hogy bárhol stabilitás legyen.

Ha mindezt megengedjük a terroristáknak, ha elhisszük, hogy az iszlám áll tetteik mögött, és a muszlimok a valódi rosszfiúk, ez önmagában hatalmas siker lesz a terroristák számára. Egyeztettük a terveinket, amelyek ugyanarról szólnak. Ugyanazt a küzdelmet folytatjuk a terrorizmus ellen. Szintén védettséget kell kialakítanunk a terrorista ideológiákkal szemben. Küzdenünk kell a fiatalok és gyerekek kihasználásának megakadályozásáért, akiket ketyegő bombákká alakítanak, hogy exportálják a szélsőséges eszméket és a terrorizmust.

Ezekről egyeztettünk. Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Federica Mogherini pedig úgy gondolja, hogy én, mint muszlim nő, aki ezt a pozíciót töltöm be, nagyon jó példa vagyok arra, hogy ezt a félreértést tisztázzuk. Valójában a mi vallásunk a béke vallása, és mi ellene vagyunk mindannak, ami történik, és nem tűrjük ezt el. Zéró toleranciát mutatunk az intoleranciával szemben.

– A szélsőséges iszlamisták negatív képet alakítottak ki a muszlimokról Európában és máshol a világon. Hogyan küzd meg az Egyesült Arab Emírségek ezzel a problémával?

– Ezzel erősebb és jobb kommunikációval lehet megküzdeni külföldön. Össze kell fogni és megértést kell kialakítani, valamint harcolni a sztereotípiák és ez ellen a negatív felfogás ellen, amelyek félrevezetik az embereket, és amelynek az árát ártatlanok fizetik meg szerte a világon.

Több összejövetelre és találkozóra van szükség, olyanokra, amelyek közelebb hozzák egymáshoz az embereket, hogy megértsék és megismerjék egymás kultúráját. Ha ismer engem személyesen, ha ismeri a családomat, ha tudja, milyen vagyok, akkor meg fogja érteni, hogy nem vagyok képes ártani Önnek, és így barátokká válunk. És ha az én gyerekeim és az Ön gyerekei barátokká válnak, senki nem teheti őket ellenségekké, így pedig biztonságban tudhatjuk őket.

– Az Emírségek vajon tud-e annál többet tenni a szíriai válság enyhítéséért, mint hogy humanitárius segélyt küld az országba?

– Hiszünk abban, hogy a politikai megoldás az egyetlen megoldás. És nem szabadna… Fent kell tartani Szíria egységét. Nagyon fontos, hogy a remény megmaradjon, a szíriai gyerekek érdekében, akik a legsérülékenyebbek. De a vallásunk jobb jövője érdekében is, nem csak a mi régiónkban, hanem az egész világon.

“Sajnálatos, hogy a terrorizmus az iszlám valláshoz kapcsolódó fogalom lett”

– Az első csúcstalálkozó a világ 50 női házelnökével itt volt, Brüsszelben. Megállapodtak valamiről ezen a találkozón?

– A világon több mint 50 női házelnök munkálkodik, akik a parlamentek több mint negyedét képviselik. Ez önmagában is hatalom. És nem csak ez. Az is, hogy nőként minden lehetséges jót megteszünk a népeinkért, hogy boldogabbak legyenek, és biztonságban éljenek.

– Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

– Kedvesem, nem arra várunk, hogy a jövő alakítson minket, hanem mostantól azon dolgozunk, hogy mi alakítsuk a jövőt. Tudjuk, hogy a jövő jót és rosszat is tartogat, és nem lesz rózsás, hanem sok kihívást tartogat, többet, mint gondolnánk.

– Az Emiritások-beli média mindig úgy emlegeti Önt, mint aki történelmi tetteket hajt végre. Melyik volt az első győzelme karrierje során?

– Az, hogy részt vettem az első választásokon, és hogy én vagyok az első és egyetlen nő, aki akkor nyert. Úgy hiszem, az országom kedvéért hajtok végre történelmi tetteket, nem pedig a magam számára. Az első választásokat követően 10 évvel én lettem a parlament elnöke, amely hatalmas teljesítmény, amelyre nagyon büszkék vagyunk az Egyesült Arab Emírségekben. Hiszen világszerte rengeteg országban a nőknek rengeteg idejébe telt, hogy szavazati jogot kapjanak, hogy jelöltethessék magukat, és aztán még évtizedeket vett igénybe, hogy házelnökök is lehessenek. Az Emírségekben mi felülmúltuk a várakozásokat.

– Mi többet lehetne még tenni a nők szerepének növeléséért?

– Ami különleges, hogy fokozatosan és természetesen váltunk azzá, akik ma vagyunk. Kiérdemeltük, mert megszereztük a tiszteletet. Az Emírségekbeli nők nemzetközi szinten az egyik legtöbb tiszteletet kapják a mutatók szerint. Az arab világ élén is mi vagyunk az elsők a nők helyzetbehozása szempontjából. Ugyanígy a két nem közötti különbségek áthidalásában.

– Szóval már nem létezik a nemek közötti egyenlőtlenség?

– Nem, nincs többé egyenlőtlenség. Jelenleg arra koncentrálunk, hogyan tudunk segíteni másoknak, hogy sikeresek legyenek…

– A világban, úgy érti?

– A világban. Különösképpen körülöttünk. És amint azt a parlamenti diplomácia során mindig hangoztatom: fontos a közvélemény megfelelő tájékoztatása és szorosan együtt kell működnünk a médiával, mint kommunikációs partnerrel. A médiának igazságosnak kell lennie és a valódi képet mutatnia.

Euronews

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑