2015. 07. 06.
Iraki misszió – Több alakulatból áll fel a magyar kontingens
2015. 07. 06.
Több katonai szervezetből is részt vesznek katonák a Magyar Honvédség Iraki Kiképzés-biztosító Kontingensében, lesz köztük lövész, logisztikus, egészségügyi dolgozó – például pszichológus -, valamint tábori lelkész is – mondta Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök az MTI-nek adott interjújában.
A vezérezredes felidézte: az al-Kaida iraki szárnyából 2013 áprilisában kivált, magát Iszlám Államnak nevező szélsőséges szunnita terrorszervezet a megalakulásától számítva rövid idő alatt jelentős nagyságú területek felett vette át az uralmat Szíria keleti és Irak észak-nyugati részén. Ezeken a területeken a terrorszervezet a keresztények és a szunnitáktól eltérő, más vallási felekezetek tagjai ellen szisztematikusan hajtott végre emberi jogi jogsértéseket, sőt népirtást és más emberiesség elleni bűncselekményeket. Az Iszlám Állam az eredeti iraki és szíriai működési területe mellett a legutóbbi időben más államokban is elkezdte kifejteni tevékenységét, amellyel az iraki és szíriai bűncselekmények mellett egyre nagyobb mértékben veszélyezteti a nemzetközi békét és biztonságot.
A terrorszervezet elleni, több mint hatvan országból álló nemzetközi koalícióhoz az Egyesült Államok felkérésére Magyarország is csatlakozott az Országgyűlés döntése nyomán. A parlament felhatalmazása 2017. december 31-éig egy 150 – váltási időszakban 300 – tagú katonai kontingens létrehozására, az Iraki Köztársaság területén lévő erbili kiképzés-koordináló központ felelősségi területén való állomásoztatására terjed ki. A kontingens megalakításáért és felkészítéséért felelős katonai szervezet a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár, így az állomány is nagyrészt onnan kerül ki, de mellettük a Magyar Honvédség több szervezetéből is csatlakoznak a misszióhoz.
A magyar egység március 25-én kezdte meg a felkészülést. A logisztikai előkészítő részleg már kint tartózkodik a helyszínen. A kontingens további tagjai két ütemben csatlakoznak hozzájuk. Az első kötelék júliusban, a többi magyar katona augusztusban megy ki Irakba. A kontingens váltását jövő januárra tervezik.
Benkő Tibor elmondta: az MH Iraki Kiképzés-biztosító Kontingens feladatrendszere sokrétű. Az egyéni beosztást ellátó katonák biztosítják a Magyar Honvédség képviseletét a műveleti vezetési rendszer valamennyi szervezeti eleménél, így az amerikai központi parancsnokságon, a Többnemzetiségű Alkalmi Harci Kötelék kuvaiti parancsnokságán, a bagdadi Szárazföldi Komponens Parancsnokságon, az Erbil Harccsoport Parancsnokságon és a Kurdisztáni Kiképzéskoordináló Központban. A kontingens állományából két szakasszal az Erbil Harccsoport alárendeltségében levő egyik repülőtér őrzés-védelmi feladatait látják el, egy szakasszal pedig a peshmerga erők kiképzésében vesznek részt a magyar katonák.
A vezérkari főnök ugyanakkor kiemelte: a katonai erő csak egy eszköz, a terrorszervezet felszámolásért, a térség biztonságának megerősítéséért politikai, diplomáciai úton is tenni kell. Ezzel kapcsolatban Benkő Tibor megjegyezte, hogy a terrorszervezetnek eddig hatékonyabb volt a kommunikációja. A nemzetközi koalíciónak még dolgoznia kell azon, hogy a világgal megértessék, mit miért tesznek, hogy miért dolgoznak, miért kell legyőzni az szervezetet. Egyfelől fel kell világosítani az embereket, hogy az iszlám vallás teljesen összeegyeztethetetlen a mészárlásokkal, terrorcselekményekkel – hangsúlyozta a vezérkari főnök. Az iszlám vallású embereket is felháborítja, hogy Iszlám Államnak nevezi magát a terrorszervezet – emelte ki Benkő Tibor.
Az iraki lakossággal azt is meg kell értetni, hogy az az ő országuk, nekik kell küzdeniük érte. A koalíció ezért van ott, hogy segítsen létrehozni egy önálló iraki biztonsági erőt, amely képes megvédeni hazáját. Benkő Tibor szerint a kurd harcosok eddigi harcainak eredménye vitathatatlan, a nemzetközi koalíció már több sikert is elért.
A Magyar Honvédség iraki szerepvállalását korábban többen is vitatták. Benkő Tibor erre reagálva azt mondta: örök vita lesz, hogy részt kell-e vállalni külföldi konfliktusok rendezésében. Az Országgyűlés azért támogatta Magyarország szerepvállalását, mert az ilyen problémákat helyben kell kezelni, különben Magyarországra fog begyűrűzni a probléma. Például oly módon, hogy a terrorszervezetek miatt instabillá vált országokból a magukat veszélyben, kilátástalan helyzetben érzők tömegesen menekülnek majd országukból, keresnek maguknak új hazát.
Ugyanakkor olyan elvekért harcolunk, amelyeket nem adhatunk föl. Magyarország, a magyar Országgyűlés azért döntött úgy, hogy csatlakozik ehhez a koalícióhoz, mert úgy tartja, kötelességünk fellépni az értékrendünket megtámadó, keresztényeket gyilkoló, embertelen terrorszervezet ellen – emelte ki.
Magyarország több mint húsz külföldi misszióban vesz részt, több mint 700 katonával – mondta Benkő Tibor. Hozzátette: folyamatosan csökkentettük részvételünket az afganisztáni misszióban, és ezt a jövőben sem akarjuk növelni. A Magyar Honvédség számára továbbra is prioritás a balkáni szerepvállalás, amelyben növeltük részvételünket – emelte ki a honvéd vezérkari főnök.
Orientalista.hu