2018. 10. 24.
Küzdelem a háborús övezetben az Ebola ellen
2018. 10. 24.
Új, ebolás beteget kezelnek az orvosok a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Beni városában: egy tizenhárom éves kislányt. Ha nem kezelik, az Ebola szinte minden esetben halálos, ezért a gyorsaság életmentő lehet. Janine és a két testvére már három hete itt vannak. A családjukból heten meghaltak.
“Amikor anya meghalt Ebolában, nem tudtuk, mi volt a baja. Azt hittük, megmérgezték” – mesélte az Euronews tudósítójának Janine Mbuka.
Vegyvédelmi sátor, vakcina, gógyszer
Az Ebola a testnedvekkel terjed. Korábban az volt az egyik legnagyobb nehézség a járványok kezelésében, hogy az egészségügyi személyzet is nagyon könnyen elkapta a betegséget. Ma már egy speciális kialakítású műanyag sátort használnak, amelyben az alapvető kezeléseket testi kontaktus nélkül, kívülről lehet elvégezni.
“Korábban tizenöt percbe telt csak az, amíg beléphettünk a szobába. Most pár perc alatt tudunk a páciensnek segíteni” – magyarázta Dr. Oummani Rouafi, az ALIMA nevű segélyszervezet orvosa.
A pár évvel ezelőtti járványnál még nem voltak Ebola-gyógyszerek. Ma már vannak, de az alkalmazásuk gyerekcipőben jár.
“Egyrészt idegesek vagyunk, mert ezeket a gyógyszereket csak nagyon kevés betegen próbálták ki” – mondta az Egészségügyi Világszervezet munkatársa, William Fischer.
“Másrészt örülünk, mert először vannak olyan eszközök a kezünkben, amelyekkel közvetlenül felvehetjük a harcot a vírussal szemben.”
Rendelkezésre áll egy új oltóanyag is. Bár a globális egészségügyi hatóságok még nem hagyták jóvá, de már több mint tizenötezer embert beoltottak vele a régióban azért, hogy megelőzzenek egy nagyobb járványt.
Nehéz úgy gyógyítani, hogy közben lőnek
Ugyanakkor Kongónak ebben a részében nem csak a járványtól kell félni.
“Innen egy kilométerre fegyveres csoportok küzdenek a központi kormány ellen. Amikor felerősödnek a harcok, ez a környék no-go zóna az egészségügyi munkásoknak” – sorolta helyszíni élményeit az Euronews tudósítója, Jorgen Samso.
Benit Jorgen távozása után újabb támadás érte. A harcok alatt a segélyszervezetek és külföldi orvosok nem mehetnek a terepre, ezért létfontosságú, hogy a helyi egészségügyi dolgozók önállóan is el tudják látni az alapvető feladatokat.
“A helyi egészségügyi dolgozók az első védelmi vonal” – mondta az Euronewsnak az IRC munkatársa, Dr. Taphael Okum.
“Minden beteg ide jön először. Ha ezek a nővérek nem tudják, hogyan kerüljék el a fertőzést, akkor őket is elveszítjük.”
Egy meggyógyul, kettő megbetegszik
A harcok csillapodása után Jorgen visszatért Benibe – és remek hír fogadta. A legutolsó véreredmény azt mutatja, hogy huszonkét napnyi súlyos betegség után Janine meggyógyult és hazamehet.
“El fogom mondani odahaza, milyen borzasztó ez a betegség, és biztatom őket, hogy jöjjenek ide, és gyógyíttassák meg magukat”, mondta a lány.
Janine két testvérének egyelőre maradnia kell. A lány azt ígérte, mindennap eljön hozzájuk, amíg ők is meg nem gyógyulnak.
“Amikor egy új páciens meggyógyul, mindig megcsillan a remény: de minden nap jelentenek új eseteket is” – összegezte tapasztalatait az Euronews tudósítója. –
“Egyelőre nem lehet megítélni, sikerül-e megakadályozni a járvány további terjedését.”
Euronews