2024. 10. 16.
Macron beszólt Netanjahunak: Ne feledje, hogy Izraelt egy ENSZ-határozat hozta létre
2024. 10. 16.
Újabb heves szóváltás alakult ki Emmanuel Macron francia elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök között, amelynek középpontjában ezúttal az ENSZ szerepe állt Izrael állam létrejöttében.
„Benjámin Netanjahunak nem szabad elfelejtenie, hogy országát az ENSZ döntése alapján hozták létre”
– mondta a francia államfő a keddi kormányülésen a gázai és libanoni helyzet kapcsán a résztvevők által adott nyilatkozatok szerint.
„Következésképpen ez nem az ENSZ-határozatok figyelmen kívül hagyásának ideje” – tette hozzá Emmanuel Macron, közvetve az izraeli miniszterelnökhöz intézve szavait, akivel ezután telefonon is beszélt.
A francia elnök által említett „döntés” az ENSZ Közgyűlése által 1947 novemberében elfogadott 181. számú határozat, amely Palesztina zsidó és arab államra való felosztásáról rendelkezik. Az első, Izrael 1948-ban jött létre. A palesztinok és az arab országok által elutasított felosztási terv és Izrael állam kikiáltása volt az 1948-1949-es izraeli-arab háború kiváltója. A második, a palesztin állam még soha nem létezett.
Benjámin Netanjahu nyilvánosan visszautasította a francia elnök kijelentését.
„Emlékeztetőül a francia elnöknek: nem az ENSZ-határozat hozta létre Izrael államot, hanem inkább a függetlenségi háborúban a hősies harcosok vérével elért győzelem, akik közül sokan holokauszttúlélők voltak, mégpedig a franciaországi Vichy-rezsimé is” – reagált közleményében az izraeli kormányfő.
A franciaországi zsidó intézmények reprezentatív tanácsának (CRIF) elnöke, Yonathan Arfis az X közösségi oldalon ugyanerre az álláspontra helyezkedett, és megdöbbenésének adott hangot Emmanuel Macron kijelentése miatt, amely szerinte „ha megerősítést nyer, akkor történelmi és politikai hibát jelent”. Az izraeli miniszterelnökkel folytatott telefonbeszélgetése során Emmanuel Macron elítélte „azokat a bizonyos izraeli csapásokat, amelyek csak növelik a már eddig is elviselhetetlen emberi áldozatokat, Gázában és Libanonban is” – olvasható az Elysée-palota szerdai közleményében, amely ugyanakkor nem említi az izraeli miniszterelnök által bírált kijelentést.
A szóváltást megelőzően Párizs tűzszünetet sürgetett a Gázai övezetben és Libanonban egyaránt. Mindkét esetben elítélte az izraeli csapásokat, valamint az ENSZ dél-libanoni békefenntartó erői (UNIFIL) állásai elleni „szándékosnak” minősített izraeli támadásokat, amelyekben többen megsebesültek. Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter kiemelte, hogy az államfő nyilatkozatai arra kívántak emlékeztetni, hogy „Izrael számára, mint minden ország számára, elengedhetetlen az ENSZ alapokmányának, a nemzetközi jognak és a nemzetközi humanitárius jognak a tiszteletben tartása”.
???????? French President Macron says Israeli Prime Minister Netanyahu should not forget his country was created as a result of a resolution adopted by the United Nations.
Holy shit!! pic.twitter.com/zkYSaIFPXi
— Dr. Anastasia Maria Loupis (@DrLoupis) October 16, 2024
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701. számú határozata kimondja, hogy Dél-Libanonban csak a libanoni hadsereg és a békefenntartók állomásozhatnak, és előírja az ellenségeskedések beszüntetését a határ mindkét oldalán. Az elnöki hivatal közleménye szerint Emmanuel Macron „felszólította Izraelt, hogy vessen véget ezeknek az indokolatlan támadásoknak”, hozzátéve, hogy Franciaország továbbra is hozzájárul „az UNIFIL-misszió teljes körű végrehajtásához”. Benjámin Netanjahu azonban azt állította, hogy az Irán-barát Hezbollah libanoni síita milícia „az UNIFIL létesítményeit és állásait fedezékként használja az Izrael elleni támadásaihoz”. Az izraeli miniszterelnök hivatalának közleménye szerint azt is megerősítette, hogy „ellenzi az egyoldalú tűzszünetet, amely nem változtatna a libanoni biztonsági helyzeten”.
Előző, nagy tiltakozást kiváltó nyilatkozatában a francia elnök október 5-én – elsősorban az Egyesült Államoknak címzett üzenetében – „a gázai harcokhoz szükséges fegyverszállítások beszüntetésére” szólított fel. „Franciaország nem is szállít” – hangsúlyozta Emmanuel Macron. A palesztin területen és Libanonban is használt „fegyverexport beszüntetése az egyetlen út”, amellyel véget lehet vetni ezeknek a konfliktusoknak – tette hozzá pénteken Emmanuel Macron, miközben jelezte, hogy nem Izrael „lefegyverzéséről” van szó.
Az izraeli miniszterelnök „szégyennek” nevezte a francia álláspontot, mondván, hogy „minden civilizált országnak határozottan ki kell állnia Izrael mellett”, mivel a „a barbárság Irán által vezetett erői ellen harcol”. A két ország vezetője a nyilvános szóváltásokat követően beszélt egymással telefonon kedd este, hogy tisztázzák a nézeteltéréseket a francia elnöki hivatal közleménye szerint, és hogy Franciaország kifejezze „rendíthetetlen elkötelezettségét” Izrael biztonsága mellett.
Hirado.hu