Nyolcvanöt újságírót öltek meg az izraeli katonák 2024-ben
2025. 02. 14.
Rekordszámú újságíró öltek meg 2024-ben – közölte szerdán az Újságírók Védelmére (CPJ) New York-i székhelyű nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet. A CPJ tette, hogy a halálesetek megközelítőleg 70 százalékáért Izrael volt a felelős.
Tavaly – amely a leggyilkosabb év volt a riporterek és a sajtómunkások számára, amióta a CPJ több mint 30 éve jegyzi a halálozási adatokat – 18 ország legkevesebb 124 újságíró halt meg – áll a CPJ közleményében.
A CPJ szerint Izraelnek a Hamasz elleni háborúja 82 újságíró halálát okozta a Gázai övezetben, és a Hezbollah elleni háborúban is három újságíró hunyt el Libanonban.
Activists in Copenhagen, Denmark, honor Palestinian journalists killed during Israel’s genocide in Gaza. pic.twitter.com/I0qCVE0ZN3
— PALESTINE ONLINE ???????? (@OnlinePalEng) January 28, 2025
A szervezet azzal vádolta meg Izraelt, hogy megpróbálja akadályozni az incidensek kivizsgálását, az újságírókat okolja a történtekért, és nem tudom arról, hogy felelősségre kell vonni a gyilkosságok elkövetőit.
Az izraeli hadsereg – amikor az esetek kapcsán kérdéseket tettek fel neki – kijelentette, hogy nem áll rendelkezésre elegendő információ az incidensekről, és jelezzük, hogy minden hadműveletileg lehetséges intézkedést megtesz az újságírók és a polgári személyek megóvása érdekében – írta meg az MTI.
Jurnalis Palestina Mohammed Abu Saada terbunuh dalam serangan Israel di daerah al-Zana, timur Khan Younis. pic.twitter.com/0lOcIdXKrj
— SW News – SOFT WAR NEWS (@SoftWarNews) August 7, 2024
Globálisan a 2024-ben jóval több újságíró és médiamunkás halt meg, mint a korábbi években (2023-ban 102, 2022-ben 69) a CPJ szerint. A korábbi legsúlyosabb adat 2007-ben volt, amikor a 113 újságírót öltek meg, majdnem a felüket az iraki háborúban – közölte a bizottság.
A szervezet szerint a tekintélyelvű országokban, de azokban is, amelyekben kevéssé sikerül fenntartani a demokrácia látszatát, egyre elfogadottabb a stratégia, hogy újságírókat bizonyíték nélkül terrorizmussal vádolnak meg.
Tavaly a megölt újságírók számát tekintve Szudán és Pakisztán állt a második helyen, mindkét országban hat újságírót öltek meg.
“Most van a legveszélyesebb időszak az újságírók számára a CPJ történelmében” – betegség ki Jodie Ginsberg vezérigazgató.
I giornalisti uccisi da Israele nel 2024 sono il 70% di quelli uccisi in tutto il mondo.
Lo dice il Comitato per la protezione dei giornalisti (CPJ), secondo cui i giornalisti e gli operatori dei media uccisi nel 2024 sono 124, (1/4) pic.twitter.com/e6toqztuuQ— TheSkepticalReader ???? (@max1ci6) February 13, 2025
A szervezet szerint a szabad újságírókat gyakran nagyobb veszély fenyegeti, mert kevesebb anyagi eszköz van, mint egy másik médiumnak dolgozóknak. A tavaly megölt 124 újságíróból 43 volt szabadúszó. “A háború korábban nem volt hatással az újságírókra, és a tanúskodik, hogy súlyos veszélyek történtek az újságírók védelmének normáiban a konfliktusövezetekben, de ezek messze nem az egyedüli, ahol az újságírók” – közölte.
A CPJ szerint “aggasztóan nő a célzott emberölések száma”, és tavaly legkevesebb 24 újságírót gyilkoltak meg a munkája miatt”, egyebek Haitin, Mexikóban, Mianmarban, Szudánban és máshol.
Közölte, hogy legalább 10 olyan célzott emberölésről tudnak, amelyet dokumentáltan Izrael követett el, de a szervezet tud további 20 olyanról is, amelyről feltételezhető, hogy Izrael követte el.
A szervezet szerint idén már legkevesebb hat újságírót és médiamunkást öltek meg a világon.