Rafik Haríri meggyilkolásának 20. évfordulójára emlékeztek Bejrútban – videó
2025. 02. 15.
Több ezren emlékeztek meg pénteken Bejrútban Rafik Haríri volt libanoni kormányfő meggyilkolásának 20. évfordulójáról, és egyúttal követelték, hogy a fia, Szaad Haríri, aki korábban ugyancsak miniszterelnök volt, térjen vissza a politikába.
Rafik Haríri 1992-1998 és 2000-2004 között volt Libanon miniszterelnöke. Vélhetőleg szíriai közreműködéssel 2005. február 14-én egy robbanóanyaggal megrakott gépkocsival végrehajtott öngyilkos merényletben végeztek vele Bejrútban. A támadásban további 21 ember vesztette életét, és több mint kétszázan megsebesültek. Egyetlen gyanúsítottat sem vettek őrizetbe vagy állítottak személyesen bíróság elé az ügyben. 2022-ben a Hezbollah síita milícia két tagját – távollétében – életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték a gyilkosság miatt.
100s of 1000s gather in Downtown Beirut for former PM Rafik Hariri’s 20th assassination anniversary. This year’s anniversary is interesting as it follows:
– The ouster of Syrian President Bashar al-Assad, long accused of orchestrating Hariri’s assassination. pic.twitter.com/quCaFvjK2H
— Sally Abou AlJoud | سالي (@JoudSally) February 14, 2025
Libanonban a közelmúltban megbillent a hatalmi erőegyensúly, mert a Hezbollah meggyengült az Izraellel szembeni háború és szövetségese, Bassár el-Aszad volt szíriai elnök bukása következtében. Január közepén, több mint két év és számos próbálkozás után sikerült a libanoni parlamentnek megválasztania az új államfőt: Joseph Aun, a hadsereg eddigi főparancsnoka került az elnöki székbe. Ebben az átalakuló helyzetben tért vissza hosszú évek után az Egyesült Arab Emírségekből a most 54 éves Szaad Haríri egykori kormányfő, a 20 éve meggyilkolt Rafik Haríri fia, és hívta össze híveit az évfordulós megemlékezésre Bejrútban.
Szaad Haríri 2019-ben mondott le a miniszterelnöki tisztségről a távozását követelő tömegtüntetések hatására, és 2022-ben bejelentette, hogy visszavonul a politikától, arra hivatkozva, hogy meggyőződése szerint “az iráni befolyás alatt Libanonnak nincsenek lehetőségei”. Önkéntes száműzetése után a szunnita közösség – amely a hagyományos libanoni hatalommegosztás értelmében a miniszterelnököt adja – marginalizált helyzetbe került.
“Húsz év után Rafik Haríri munkája folytatódik, meg lehet nézni, hova jutottak azok, akik megpróbálták megölni őt” – mondta Szaad Haríri a pénteki megemlékezésen, hozzátéve, hogy “most megkezdődik az igazságszolgáltatás”.
Navaf Szalám, a február elején kinevezett miniszterelnök ellátogatott Haríri sírjához, és az X közösségi oldalon azt írta: a nemzeti egységért és az ország jólétéért küzdő nagy mártír örökségére emlékeznek ezen a napon. Joseph Aun államfő szintén az X-en méltatta Rafik Haríri munkáját a nemzeti egység megerősítésében.
Rafik Haríri meggyilkolása után tömegtüntetések kezdődtek Szíria csaknem három évtizedig tartó katonai jelenléte ellen, és a megmozdulások miatt végül a szíriai csapatok még 2005-ben távoztak Libanonból.
MTI