Cadmus fordítás Cadmus
Palesztina

2024. 08. 10.

Több mint száz halottja van egy iskolát ért támadásnak Gázában

2024. 08. 10.

Több mint százan meghaltak és több tucatnyian megsebesültek egy menekülteknek menedéket nyújtó iskola épületegyüttesét ért támadásban a Gázai övezetben – közölte a hivatalos palesztin hírügynökség szombaton, míg az izraeli hadsereg arról számolt be, hogy a Hamász egyik parancsnoki központját találta el.

A Hamász gázai tájékoztatási minisztériumának közleménye szerint „az izraeli csapások a lakhelyüket elhagyni kényszerült embereket vették célba, miközben a hajnali imádságot tartották”.

Elítélt egy gázai iskolaépület elleni izraeli támadást Kamala Harris

Kamala Harris amerikai alelnök elítélte, hogy Izrael szombaton egy gázai iskolaépület ellen intézett légitámadást – írja a BBC.

A támadásban nagyjából száz ember halt meg, az épület menekült palesztinoknak adott menedéket – mondta a gázai Civil Emergency Service a Reutersnek.

Az arizonai Phoenixben tartott kampányrendezvényen Harris azt mondta, hogy Izraelnek joga van „a Hamász ellen fellépni”, de „fontos felelőssége”, hogy elkerülje a polgári áldozatokat. Harris szerint szerint „túl sok” civil halt meg „ismét”, egyúttal megismételte a túszmegállapodásra és tűzszünetre vonatkozó felhívásokat.

Egy izraeli katonai szóvivő szerint az al-Taba’een iskola „aktív Hamász és Iszlám Dzsihád katonai létesítményként szolgált”. Ezt a Hamász tagadja.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy „pontos csapást mértek a Hamász fegyvereseire, akik az al-Taba’een iskolában működő Hamász parancsnoki és irányító központban tevékenykedtek”.

Daniel Hagari ellentengernagy, az IDF szóvivője szerint „különböző hírszerzési jelek” alapján „nagy a valószínűsége” annak, hogy az Iszlám Dzsihád Központi Táborok Brigádjának parancsnoka, Ashraf Juda a Taba’een is az iskolában tartózkodott, amikor a támadás történt. De szerinte egyelőre nem világos, hogy a parancsnok meghalt-e a támadásban.

A szombati légicsapást a nyugati és regionális hatalmak bírálták. Egyiptom szerint a támadás azt mutatja, hogy Izrael nem kíván tűzszünetet kötni vagy véget vetni a gázai háborúnak.

Több ország és nemzetközi szervezet is elítélte a szombati gázai támadást

Több ország és nemzetközi szervezet – közöttük az ENSZ, az EU, Irán, Törökország és Nagy-Britannia – megdöbbenését fejezte ki a szombat hajnali gázavárosi iskola elleni izraeli támadás miatt, amelyben a gázai polgári védelem szerint kilencvenhárom ember halt meg.
A Hamász „rettenetes bűntettnek” és „veszélyes eszkalációnak” minősítette a támadást.

A Gázavárosban található korániskolában mintegy 250, otthonából elmenekült palesztin tartózkodott – többségükben nők és gyermekek – a Gázai övezetben uralmon lévő Hamász-kormányzat szerint. A polgári védelem szóvivője, Mahmúd Bászál szerint három rakéta csapódott be az épületbe és az iskolához tartozó mecsetbe, 93 ember – közöttük tizenegy gyermek és hat nő – halálát okozva.

Többtucatnyian megsebesültek, egyeseket intenzív osztályon ápolnak, sok az azonosítatlan emberi maradvány és eltűnt személy – tette hozzá a szóvivő. A Hamász médiahivatala szerint a támadás sok áldozata égési sérülésekbe halt bele.

Az izraeli hadsereg közlése szerint az épületegyüttes és a mecset a Hamász és az Iszlám Dzsihád által terrortámadások elkövetésére használt katonai létesítmény volt.

Az izraeli hadsereg szombat este közleményben jelentette be, hogy a hírszerző szolgálatok nyomozása alapján „a Hamász és az Iszlám Dzsihád legkevesebb 19 fegyveresét” likvidálta az iskola elleni támadás során. A közleményben egy névsort és fényképeket is közzétettek, állításuk szerink a meggyilkolt fegyveresekről.
A terroristák támadásokat készültek végrehajtani izraeli katonák ellen (.) az iskola épületegyütteséből – olvasható a közleményben.

A Hamász szövetségese, a Hezbollah libanoni síita fegyveres mozgalom elítélte a támadást, és tiltakozó megmozdulásokra szólított fel világszerte „a gyilkos izraeli kormány” ellen.

Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell megdöbbenését fejezte ki a támadás miatt. „Az elmúlt hetekben legkevesebb tíz iskolát vettek célba. Ezekre a tömeggyilkosságokra nincsen indoklás” – írta a politikus az X mikroblog portálon.

Francesca Albanese, az ENSZ palesztin területekért felelős különleges jelentéstevője szintén az X-en „a palesztinok terhére elkövetett népirtással” vádolta meg Izraelt.

A ENSZ palesztinokat segítő ügynökségének (UNRWA) vezetője, Philipp Lazzarini elítélte az iskola elleni támadást, amely – mint mondta – „az iszonyat újabb napja volt Gázában”. „Az elviselhetetlen nem válhat normává” – tette hozzá. Kijelentette: a gázai konfliktusban érintett minden félnek mindenkor védenie kell a civileket, és nem használhatják az iskolákat és más polgári létesítményeket katonai vagy harci célokra.

Irán elítélte az Izrael által „egyidejűleg elkövetett háborús bűnt, népirtást és emberiesség elleni bűncselekményt”, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy támogassa a palesztin népet.

Ez a támadás „ismételten bebizonyította, hogy az izraeli apartheid rezsim nem tiszteli a nemzetközi jog egyetlen szabályát és előírását sem, sem az erkölcsi és emberi elveket” – áll Nászir Kanani, az iráni külügyminisztérium szóvivőjének közleményében.

Az Egyesült Államok kormányzata „mély aggodalmat érez a gázai iskola elleni izraeli támadás miatt” – közölte a nemzetbiztonsági tanács egyik szóvivője.

„Kapcsolatban állunk az izraeli kollégáinkkal, akik közölték, hogy magas rangú Hamász-vezetők voltak a célpontok. További részletek közlését kértük” – jelezte a szóvivő, aki szerint közismert, hogy a Hamász „iskolákat használ a gyülekezéshez és a műveleteihez, de az Egyesült Államok ismételten és határozottan hangoztatja, hogy Izraelnek intézkedéseket kell hoznia a civileket érő veszteségek csökkentése érdekében”.

Törökország bírálta „az emberiesség elleni újabb bűncselekményt”. A török külügyminisztérium közleményben ítélte el ismételten „Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szándékát a tűzszüneti tárgyalások elszabotálására”.

Izrael pénteken egyezett bele, hogy augusztus 15-én folytassák a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokat.

Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok elítélte a támadást, a két fél közötti tűzszüneti tárgyalásokban részt vevő Katar pedig „sürgős nemzetközi vizsgálatot” követelt az ENSZ égisze alatt.

Nagy-Britannia szombaton megdöbbenését fejezte ki a „gyilkos izraeli csapás” miatt, és azonnali tűzszünetet követelt. „A Hamásznak be kell szüntetnie a polgári személyek veszélyeztetését, Izraelnek pedig be kell tartania a nemzetközi humanitárius jogot” – írta az X-en David Lammy brit külügyminiszter. Azonnali tűzszünetre van szükség, hogy megvédjék a civileket, kiszabadítsák a túszokat, és véget vessenek a segélyszállítások korlátozásának – tette hozzá.

A francia külügyminisztérium közleményében „a lehető leghatározottabban ítélte el a támadást, és arra hívta fel a figyelmet, hogy tiszteletben kell tartatni Izraellel a nemzetközi emberiességi jogot”.

A Gázai övezetben a háború során a Hamász szerint 39 600 palesztin halt meg, és a 2,4 milliós népesség mintegy 85 százaléka belső menekültté vált.

Telex, MTI, Hirado.hu

Megosztom:

, , , , , , , , , , ,




Back to Top ↑