2018. 11. 10.
15 millió dollár készpénzt kapott Katartól a Hamasz
2018. 11. 10.
 Hosszú sorokban várták a köztisztviselők pénteken Gázában, hogy megkapják a katari finanszírozású bérüket. Az elszegényedett területeken és azok környékén dúló feszültségek enyhítésére irányuló erőfeszítéseket azonban a Palesztin Hatóság nem nézte jó szemmel, a készpénzt szállító küldöttet egyenesen “gengszter”-nek és “csempész”-nek kiáltotta ki.
A hatóságok szerint a hat havi elosztásban érkező összesen 90 millió dollárt elsősorban a palesztin övezetet szabályozó Hamasz iszlamista szervezetnek dolgozó tisztviselők fizetésének fedezésére fordítják.
Palestinian civil servants lining up to receive Qatari disbursement this morning. #Gaza #Israel pic.twitter.com/A2Xs7F9fWg
— Joe Truzman (@Jtruzmah) 2018. november 9.
A készpénzt három bőröndben Katar gázai küldötte, Mohammad al-Emadi vitte be Izraelen keresztül csütörtök éjszaka az övezetbe egy gázai kormányzati forrás szerint.
Exclusive: 3 suitcases w 15 million dollars in cash entered Gaza today w the qatari envoy through Israel (Erez crossing point). The money goes to Hamas, to pay salaries of civil employees. Exclusive pic: pic.twitter.com/asmrOP0YFu
— Gal Berger גל ברגר (@galberger) 2018. november 8.
Katar azt is közölte, hogy 100 dollárt fog adni az övezetben élő 50ezer szegény család mindegyikének és jelentősebb összeggel fogja támogatni a határ menti összecsapások sérültjeit.
Az izraeli jóváhagyással történt pénzszállítmány valószínűleg része egy megállapodásnak, mely szerint az övezetre kivetett blokád enyhítéséért cserébe a készpénz szűkében lévő Hamász véget vet a határokon átnyúló, gyakran erőszakos tiltakozásoknak.
A palesztin arabok két rivális kormány között vannak felosztva 2007 óta, amikor a Hamász erőszakkal megszerezte magának a Gázai övezetet Mahmúd Abbász elnök Fatah pártjától, azóta Abbász csak az autonóm területek irányítására jogosult (Ciszjordániában.
A Hamászt azonban nagyon meggyengítette az izraeli és egyiptomi blokád, a három háború, amit Izraellel vívott és a nemzetközi elszigeteltség. Gáza gazdasága romokban, a lakosság súlyos villamos energia és ivóvíz hiánnyal küzd.
Izrael a blokáddal akadályozza meg, hogy az iszlamista szervezet fegyvert vagy alagút építéshez használt árut csempésszen be Gázába. Ezért a Gázának szánt árucikkeket először Izraelbe kerülnek ellenőrzés céljából, majd a palesztin területre szállítják a biztonsági kockázat elhárítását követően.
A megállapodás ellenére pénteken mintegy 12000 gázai vett részt a Hazatéréss Menete tüntetéseket a határnál. Egy alkalommal a tüntetők kövekkel dobálták a határ területre látogató al-Emadi konvoját.
Az izraeli hadsereg könnygázzal és más tömegoszlató eszközökkel reagált. Legalább egy tüntető meghalt, 37 megsérült a Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium szerint.
Ahmed Majdalani a Palesztina Felszabadítási Szervezet (PFSZ) vezető tisztviselője a Palesztin Hatóság nem tetszésének adott hangot, amikor azt mondta, Emadi, mint egy gengszter, bőröndökben csempészte be a pénzt Gázába.
“A PFSZ nem egyezett bele, hogy a Hamász ilyen módon jusson pénzhez,” nyilatkozta az AFP-nek.
Avigdor Liberman védelmi miniszter is kritizálta a pénz beengedését Gázába.
“Ez behódolás a terrorimusnak, Izrael a pénzzel gyakorlatilag rövid távú nyugalmat vásárol, miközben súlyosan aláássa a hosszú távú biztonságot,” idézte a védelmi miniszter szavait pénteken a Yediot Aharonot újság.
Egyiptom és az ENSZ közvetett tárgyalásokat folytat egy hosszú távú fegyverszünet megkötése érdekében Izrael és a Hamász között.
A pénteki tüntetéseken megjelent a Hamász vezetője, Yahya Sinwar is, aki tagadta, hogy megállapodás született volna Izraellel, ugyanakkor elmondta, hogy az iszlamista szervezet együttműködik az ENSZ-szel, Egyiptommal és Katarral a blokád megszüntetése érdekében.
Újkelet nyomán