Cadmus fordítás Cadmus

100 ország több mint 30 ezer militánsa harcol az Iszlám Állam oldalán

2017. 04. 21.

Az iraki és szíriai frontokon harcoló 30 ezernél is több külföldi harcos közül sokan már visszatértek hazájukba és azt tervezik, hogy az Iszlám Állam szellemiségének és érdekének megfelelően kiterjesztik a terrorizmus jelentette erőszakot a saját szülőhazájuk közösségeire is – mondta el az ENSZ közel-keleti koordinátora, Nikolai Mladenov az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülését tájékoztatva.

A közel-keleti békefolyamathoz vezető ENSZ erőfeszítések különleges koordinátora, Nikolai Mladenov az ENSZ Biztonsági Tanácsát tájékoztatva úgy vélte, hogy a közel-keleti térségben a BT és más testületek által is terroristának tartott erők megerősödése mögött részben a helyi kormányzati erők felkészületlensége és gyengesége, részben pedig az emberi jogok figyelmen kívül hagyása áll.

Az ENSZ becslései szerint csak az elmúlt években több mint száz ország, 30 ezernél is több külföldi terroristája vett részt a Közel-Keleten dúló háborús konfliktusokban azáltal, hogy csatlakoztak a térség legveszélyesebb szélsőséges csoportjaihoz – mondta el a különleges koordinátor.

Mladenov szerint:

A külföldi, szélsőséges meggyőződésű harcosok jelenléte egyre nagyobb területekre terjed ki, ami miatt bővültek a háborús célokat szolgáló erőforrások, valamint a felhalmozott fegyverek mennyisége is a térségben. Ez pedig egyre fokozottabban veszélyezteti a regionális és nemzetközi békét, illetve a biztonságot. Ráadásul – negatív fejleményként – egyes külföldi harcosok csoportjai már megkezdték a visszatérést a szülőhazájukba, ahol az erőszak terjesztésével tervezik majd folytatni a céljaik eléréséért indított harcot.”

Az ENSZ különleges megbízottja a közel-keleti konfliktusok “katasztrofális” humanitárius és társadalmi hatásairól szólva kiemelte, hogy csak Szíriában 2011 óta több százezer embert öltek meg, miközben az ország lakosságának körülbelül a fele kénytelen volt menekültként elhagyni az eredeti lakóhelyét.

Több mint ötmillió szíriai menekültet regisztrált az ENSZ Menekültügyi Hivatala (UNHCR). Közülük nagyjából hárommillióan Törökországban, több mint egymillióan Libanonban, 650 ezernél is többen pedig Jordániában találhatóak. Irakban jelenleg több mint 334 ezer ember hagyta el a lakóhelyét kifejezetten a Moszul visszafoglalásáért folyó harcok miatt.

Mladenov ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy mindezekkel egy időben Jemenben – a Közel-Kelet legszegényebb országában – napról napra egyre rosszabb a helyzet, mivel már 18,8 millió ember szorul humanitárius segítségre, akik közül 10,3 millió embernek közvetlen és azonnali életmentő segítségre lenne szüksége.

888.hu – Vincze Viktor Attila

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑