Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

A helyiek bevonásával lehet megfékezni a migrációt Afrikából

2017. 11. 11.

A nyugat-európai tagállamoknak szakítaniuk kell a gyarmatosítás idejéből valamennyire mindmáig fennmaradt felsőbbrendűséggel, hiszen az afrikaiak tökéletesen képesek értelmezni a problémáikat, és azt várják el, hogy beleszólhassanak a jövőjük irányításába, nyilatkozta a Kossuth Rádiónak Tarrósy István Afrika-kutató.

Az Európai Bizottság több mint 100 millió eurós támogatást nyújt a szudáni válság enyhítésére. Az összeg közel felét humanitárius célokra, míg a fennmaradó részt különféle fejlesztési programokra fordíthatják az afrikai országban tevékenykedő civil szervezetek, közölte Hrisztosz Sztilianidesz, humanitárius ügyekért felelős EU-biztos.

Ugyan fontos az ilyen segítség, de ez csak csepp a tengerben, és csupán rövid távú megoldás, véli Tarrósy István Afrika-kutató. Hangsúlyozta: az Európai Uniónak változtatni kell a segélyezési gyakorlatán, ha elejét akarja venni a kontinensünkre irányuló népvándorlásnak.

Több milliárd euróról beszélünk az elmúlt évek során, amely nem a migrációra fókuszál, emlékeztetett a szakértő. Kiemelte: elsősorban azt kell átgondolnia Brüsszelnek, hogy az elmúlt időszak gyakorlatához képest hogyan lehet migrációs szemléletű politikákat létrehozni a meglévő források átstrukturálásával és a helyi szereplők, Niger, Csád és Mali bevonásával.

A kutató arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg az észak-nigeri Agadez tölti be a legjelentősebb elosztóváros szerepét. A régi karavánútvonalak felértékelődtek, ma ezeken keresztül haladnak a migránsok, így érik el Észak-Afrikát ahonnan be tudnak hajózni Európába, mutatott rá. Augusztus végén Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország kormányai találkozón vettek részt a szubszaharai államokkal.

A megbeszélésen tanulsága szerint az EU azzal tud a leginkább segíteni, ha a szegénység felszámolásában vesz részt, ugyanis sok helyi a rendkívül szerény körülmények miatt csak az embercsempészetből tud megélni. A szakértő fontosnak tartotta kiemelni, hogy az útnak induló emberek kiszolgáltatottak. Van, hogy elfogy a pénzük, és hetekig, hónapokig, de akár évekig is kell, hogy dolgozzanak, ha tovább akarnak menni. Sokan épp ezért Észak-Afrikában maradnak, vagy inkább visszatérnek otthonukba.

A nyugat-európaiak felismerése jó irányba mutat a kutató szerint, hiszen a helyi közösségeket mindenképp be kell vonni a fejlesztésekbe, ha sikereket akarunk elérni. Azt várják el az afrikaiak is, hogy beleszólhassanak a jövőjük irányításába, és saját igényeikhez mérten akarnak részesülni a segélyekből. Nyomatékosította: szakítani kell a gyarmatosítás idejéből valamennyire mindmáig fennmaradt felsőbbrendűséggel, hiszen a helyiek tökéletesen képesek értelmezni a problémáikat.

A migrációnak nincs rövid távú ellenszere, de ezzel az attitűddel hosszú távon hozzájárulhatunk a probléma rendezéséhez, mondta a kutató. Megjegyezte: az afrikai kontinensen belüli vándorlás jóval nagyobb mértékű, mint az Európába irányuló. Az éghajlatváltozás, vagy egy adott konfliktus miatt első körben az adott országon vagy környező térségen belül próbál szerencsét a menekültek döntő többsége. Előremutató megoldás lehet az is a szakértő szerint, ha nem egy-egy országgal, hanem egész térségekkel kezd együttműködésbe az Európai Unió.

Orientalista.hu – Kossuth Rádió, Európai Idő

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑