Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

A tálib katonák nincsenek “kiképezve” a nők tiszteletére

2021. 08. 28.

Az Afganisztánban a hatalmat magukhoz ragadó radikális iszlamista tálibok felszólították az országban élő nőket, hogy maradjanak otthon, és ne menjenek dolgozni, mert a katonák nincsenek “arra kiképezve”, hogy tisztelni tudják őket – adta hírül a CNN amerikai hírtelevízió.

Zabíhulláh Mudzsáhid tálib szóvivő úgy fogalmazott: a nőknek a saját biztonságuk érdekében nem tanácsos munkába menniük. A szóvivő szerint az erre vonatkozó iránymutatás ideiglenes jellegű, és lehetővé teszi a tálib mozgalom számára, hogy megtalálja a módját annak biztosítására, hogy a nőkkel “ne bánjanak tiszteletlenül” vagy “ne bántsák őket”.

Mudzsáhid kifejtette: az intézkedésre azért van szükség, mert a tálib harcosok “nincsenek kiképezve”. A szóvivő szerint biztosítani akarják, hogy a nőknek ne legyen okuk az aggodalomra. Mint mondta: arra kérték a nőket, hogy vegyenek ki szabadságot, amíg a helyzet nem rendeződik.

A CNN megjegyzi: az utasítással egyidőben a Világbank egyebek között a nők sorsa miatti aggályokra hivatkozva zárolta az afganisztáni segély- és fejlesztési projektekre szánt összegeket, az ENSZ pedig “átlátható és azonnali vizsgálatot” követelt azoknak a jelentéseknek a nyomán, amelyek a tálib hatalomátvételt követő jogsértésekről szólnak.

Az amerikai hírtelevízió emlékeztetett: a tálibok előző, 1996 és 2001 közötti uralmuk idején kitiltották a nőket a munkahelyekről, és csakis férfi hozzátartozóikkal, arcukat és egész testüket teljesen elfedő ruházatban hagyhatták el otthonukat. A tálibok ezzel szemben ezúttal azt állítják, hogy most majd mérsékeltebb politikát folytatnak, és tiszteletben tartják a nők jogait – ahogyan fogalmaztak: – az iszlám keretén belül.

Az afgán nők jogainak védelmét sürgeti Mario Draghi

Az afgán nők szabadsága és alapvető jogai védelmét, kiemelten az oktatásban történő részvételük biztosítását sürgette a nemzetközi közösségtől Mario Draghi olasz miniszterelnök abban az üzenetében, amelyet a G20 országcsoport nemi esélyegyenlőségnek szentelt tanácskozása alkalmából tett közzé. A konferencia csütörtökön, az észak-olaszországi Santa Maria Liguréban kezdődött.

Az eredetileg a női munkavállalók esélyegyenlőségéről tervezett konferencia középpontjába az afgán asszonyok és fiatal nők helyzete került.

Mario Draghi a találkozóhoz intézett üzenetében kijelentette: senkinek nem lehetnek illúziói azzal kapcsolatban, hogy Afganisztánban a nők a szabadságuk és a méltóságuk elveszítését kockáztatják. “Két évtizeddel ezelőtti szomorú helyzetükbe térhetnek vissza” – írta az olasz kormányfő. Úgy vélte, hogy a tálibok hatalomvételével az afgán nők ismét “másodosztályú állampolgárokká” válhatnak, akikre erőszak, rendszeres diszkrimináció vár kizárólag nemi hovatartozásuk miatt.

Mario Draghi a G20-as országcsoport tagállamai kötelességének nevezte, hogy ne csak saját országukban, de nemzetközi szinten is biztosítsák a nők jogainak védelmét. Elengedhetetlennek tartotta az oktatás biztosítását a nők számára.

A konferencián résztvevő Helena Dalli, az Európai Unió esélyegyenlőségért felelős biztosa kijelentette, hogy a nők emberi jogainak szorgalmazása és védelme mindenhol az “inkluzív, globális, tartós” politikai megoldás részét képezi. Mély aggodalmát fejezte ki az afgán nők helyzete miatt: hozzátette, hogy az afganisztáni fordulat hosszú távon befolyásolhatja az országban élő nők életét és társadalmi szerepét.

Az Elena Bonetti, olasz esélyegyenlőségi és családügyi miniszter vezette találkozó – a meghirdetett programja szerint – hozzá kíván járulni a nemzetközi közösség esélyegyenlőségi stratégiájához. Ennek célja, hogy 2025-től a munka világában a nemek között esélykülönbséget 25 százalékkal csökkentse a G20-as csoporthoz tartozó országokban. Az olasz politikusnő szerint a pandémia jelentős terhet rótt a nőkre, az egészségügyben éppúgy mint a családokban. Kiemelte, hogy a járványidőszakban “drámaian” emelkedett a nőkkel szembeni erőszak mértéke.

MTI

 

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑