A UNHCR Egyiptomban kénytelen volt leállítva a menekültek egészségügyi ellátását forráshiány miatt
2025. 03. 24.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) kénytelen volt leállítani Egyiptomban a menekültek egészségügyi ellátását forráshiány miatt.
Az UHCR egyik szóvivője hétfőn Genfben elmondta, hogy mintegy 20 ezer olyan páciens érintett, akit egyebek között cukorbetegség, daganatos megbetegedések, magas vérnyomás és szívelégtelenségek miatt kezelnek. Hangsúlyozta, hogy a főbiztosság már csak sürgősségi ellátást tanulni életveszélyes esetben. Sokan az érintettek közül a szudáni harcok előtt menekültek Egyiptomba – fűzte hozzá.
Összességében több mint 900 000 ezer menekültet regisztráltak Egyiptomban. Ugyan a betegek egyiptomi orvosokhoz fordulhatnak segítségért, de sokan ezt nem tudják megfizetni – ismertette az UNHCR illetékese. Az észak-afrikai országban fennáll olyan segélyszervezetek is működnek, mint az Orvosok Határok Nélkül, akik ingyen biztosítanak egészségügyi ellátást a menekülteknek.
Ez az első eset az amerikai segélyek befagyasztása óta, hogy az UNHCR menekülteknek nyújtott szolgáltatásai átfogó korlátozásról számol be forráshiányra hivatkozva. Az amerikai pénzek kiesése különösen érzékeny érinti a szervezetet, mert az Egyesült Államok eddig az UNHCR költségvetésének 40 százalékát fedezte, 2024-ben 2 milliárd dollár forrást biztosít a működéséhez. Második legnagyobb adományozó Németország volt csaknem 333 millió dollárral, megelőzve az Európai Uniót.
Az UNHCR gyakorlatilag 20 ezer fős állományából eddig 400 alkalmazott volt kénytelen elbocsátani.
kkzo \ ksb \ ksb