Cadmus fordítás Cadmus

Addisz-Abeba: a hadsereg bármikor visszatérhet Tigrébe

2021. 07. 01.

Az etiópiai hadsereg akár heteken belül visszatérhet a forrongó Tigré tartomány fővárosába, Mekelébe, amennyiben ez szükséges lesz – jelentette ki az addisz-abebai kormány tigréi ügyekkel foglalkozó munkacsoportjának szóvivője, miután a héten a lázadók bejelentették, hogy irányításuk alá vonták a várost. Egy ENSZ-hivatal közölte, hogy Tigrében nincs áram- és távközlési szolgáltatás.

Sajtótájékoztatóján Redván Husszein humanitárius okokkal magyarázta a hétfőn kihirdetett, egyoldalú tűzszünetet, és kiemelte: az észak-etiópiai tartományban kirobbant konfliktusban nagyon sok katona és civil vesztette életét, az ország pedig védtelenné vált egy esetleges külföldi támadással szemben. Elmondta továbbá, hogy a tartományból visszavonultak az eritreai csapatok is.

A hadsereg részéről Bacsa Debele altábornagy a katonaság kivonulását Mekeléből azzal indokolta, hogy a lázadók immár nem jelentenek veszélyt, s a fegyveres erőkre máshol van szükség.

Getacsev Reda, a TPLF szóvivője kedden közölte, hogy a kormányellenes Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) lázadószervezet teljesen az ellenőrzése alá vonta Tigré székhelyét, Mekelét. Hangsúlyozta továbbá, hogy a lázadók az etiópiai Amhara régióba és a szomszédos Eritrea területére is be fognak hatolni, “ha szükséges”. Kitért az Addisz-Abeba által hétfőn meghirdetett egyoldalú fegyverszünetre is, “viccnek” nevezve a bejelentést.

A Humanitárius Ügyek Koordinálásáért Felelős ENSZ-hivatal (OCHA) szóvivője szerdán este közölte, hogy Tigré tartományban nincs olyan áram- és távközlési szolgáltatás, amelyet etióp szolgáltató biztosítana, emiatt nagyon nehezen tudnak kommunikálni a térségben tevékenykedő humanitárius szervezetekel. Csak műholdas telefon- és VSAT internetkapcsolatot tudnak létesíteni két ENSZ-telephelyről.

Ezenkívül munkaerőhiánytól szenved az ENSZ a tartományban, és a töltőállomásokon alig tudnak üzemanyagot vásárolni, ami veszélyezteti a szervezet mobilitását. Közben viszont több százezer ember szorul humanitárius segélyre a tartományban,.

Az etiópiai belpolitikai életet korábban három évtizeden át irányító, majd a hatalomból kiszorult, etnikai alapon szerveződött TPLF fegyveresei novemberben megtámadtak egy tigréi katonai bázist, az etióp kormányerők pedig ellentámadást indítottak.

A harcokban és légicsapásokban ezrek veszthették életüket, kétmillióan menekültek el otthonaikból, és súlyos humanitárius válság alakult ki, mert a régióba nem engedték be a segélyszervezeteket. Az ENSZ szerint legalább ötmillió ember szorul sürgősen élelmiszersegélyre Tigrében.

Szemtanúk és túlélők rémtörténetbe illő brutális kegyetlenkedésekről számoltak be, különösen az eritreai katonák részéről.

Jóllehet a központi kormány az offenzíva kezdete után nem sokkal bejelentette, hogy visszaállította a rendet a szövetségi tartományban (Etiópia szövetségi állam), a lázadók gerillataktikára váltva folytatták a harcot. Az elmúlt hetekben pedig több területet szereztek vissza a hadseregtől.

MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑