Cadmus fordítás Cadmus

Afgán családok százai táboroznak a kabuli repülőtéren

2021. 08. 19.

Afgán családok százai táboroztak szerdán a kabuli repülőtéren, miközben az ország új urai, az iszlamista tálibok Hamid Karzai volt elnökkel találkoztak.

A közösségi médiában közzétett felvételeken lehetett látni, amint az afgánok, akik fenyegetettnek érzik magukat, illetve nem kívánnak élni a szigorú vallási szabályok betartását megkövetelő tálib uralom alatt, könyörögnek az amerikai katonáknak, hogy engedjék fel őket a repülőgépekre.

John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője szerdán washingtoni sajtótájékoztatóján közölte, hogy az evakuálást a repülőtéren felügyelő amerikai katonák szerdára virradó éjjel többször a levegőbe lőttek a tömeg megfékezésére, de nem kaptak értesítést arról, hogy bárki megsebesült volna. Hozzátette, hogy máshol nem volt lövöldözés.

Kirby közölte, hogy szerdára a kabuli repülőteret őrző amerikai katonák létszáma elérte a négyezer-ötszázat, és több száz újabb katona érkezése várható a következő huszonnégy órában.
Egy tálib vezető is közölte a Reuters brit hírügynökséggel, hogy tálib parancsnokok és harcosok is a levegőbe lőttek a tömeg megfékezésére, de senkit sem akartak megsebesíteni.

Az álhírek hallatán, amelyek szerint a repülőtérről a nyugati országok mindenkit evakuálnak, számos helyi lakos tódult a repülőtérre, késleltetve sok gép indulását, káoszt és pánikot okozva a felszállópályák elözönlésével.

“Rendkívül kaotikus” a repülőtéri helyzet – mondta Heiko Maas mémet külügyminiszter, akinek az országa katonai repülőgépekkel menekíti ki Kabulból az állampolgárait, a nagykövetség helyi személyzetét és másokat.

“A beszálló kapuk száma korlátozott. Értesüléseink szerint százak, időnként ezrek gyűlnek össze a kapuknál, ahol gyakoriak az erőszakos jelenetek” – mondta Maas egy berlini vészhelyzeti tanácskozás után.

Hulusi Akar török védelmi miniszter szerdán közölte, hogy jelenleg biztonságos a kabuli repülőtér.

Az elmúlt két nap alatt 62 járat indult Kabulból – közölte a miniszter az Anadolu török hírügynökség jelentése szerint.

Vasárnap óta a repülőtér zárva tart a polgári járatok előtt, csak katonai gépek szálltak le és fel, amelyekkel többnyire a nyugati állampolgárokat és a helyi személyzet tagjait menekítették ki.

A tálibok képviselői eközben Hamid Karzai volt elnökkel és Abdulla Abdullával, a Nemzeti Megbékélési Főtanács elnökével tárgyaltak, állítólag Abdulla házában.  A megvitatott kérdésekről nem közöltek részleteket.

Kedden Zabibulla Mudzsahid, a tálibok szóvivője közölte, hogy az iszlamista fegyveresek iszlám kormányzatot akarnak felálltani, és ígéretet tettek arra, hogy mindenki részt vehet benne.

Tálibok: menjenek haza a kabuli repülőtérnél táborozó afgánok

Az Afganisztánban hatalomra került tálibok felszólították csütörtökön a kabuli repülőtérnél táborozó és menekülési lehetőségre váró afgán lakosokat, hogy térjenek vissza otthonukba, az utazási dokumentumokkal nem rendelkezőket nem engedik be a légikikötőbe, és fogadkoztak, hogy nem akarnak ártani senkinek. Ezekről hírügynökségek számoltak szemtanúk közlése alapján.

Sok afgán civilben az élteti az országból való elmenekülés reményét, hogy nyugati hatalmak a napokban sorra jelentették be: ki akarják menekíteni ott dolgozó állampolgáraikat és olyan afgánokat, akik alkalmazásukban álltak az elmúlt években, évtizedekben. Egy meg nem nevezett nyugati biztonsági tisztségviselő közlése szerint vasárnap óta nyolcezer ember hagyta el Kabult légi úton.

Bár Kabulban a vasárnapi tálib hatalomátvétel óta viszonylagos nyugalom van, mind a NATO, mind a tálibok közlése szerint azóta 12 ember vesztette életét vagy lőfegyvertől vagy mert agyontaposták. A repülőtérnél viszont kaotikus a helyzet. Annak kerítésén belül az amerikai erők irányítanak, kívül pedig a tálibok járőröznek. Szemtanúk szerint civilek egy nagyobb csoportja szerdán be akart jutni a repülőtérre, de tálib fegyveresek megakadályozták őket ebben. Egy szemtanú szerint a fegyveresek a levegőbe lőttek, illetve géppisztolyuk tusával ütötték őket. Szintén szemtanúk arról számoltak be, hogy csütörtökön már nyugodtabb volt a helyzet.

A repülőtérnél csütörtökön egy olyan tálib vezető kérte távozásra az embereket és ígért mindenkinek sértetlenséget, aki nem volt hajlandó elárulni a nevét – írta a Reuters hírügynökség.

A frissen hatalomra kerülő tálibok mérsékeltnek akarnak mutatkozni, azt állítják, hogy békét akarnak és más módszerekkel vezetni az országot, mint 1996 és 2001 között tették, amikor például súlyosan korlátozták a nők jogait, nyilvános kivégzéseket hajtottak végre, és más kultúrák eltörlésére irányuló törekvésükben felrobbantottak buddhista szobrokat – írta a Reuters, megjegyezve, hogy komoly kétségek merülnek fel ígéreteikkel kapcsolatban.
A tálib uralommal szembeni első jelentősebb kollektív tiltakozás szerdán volt Dzsalálábádban.

Két civil szemtanú és egy volt afgán rendőr beszámolója szerint tálib fegyveresek tüzet nyitottak olyan tüntetőkre, akik megpróbáltak kitűzni háztetőkre vagy csak magasba emelni afgán zászlókat. Három ember halálát okozták, és több mint tucatnyian megsebesültek. A zászlókitűzési kísérletekről videofelvételek készültek, és ezek felkerültek az internetre. Más jelentések szerint egyes tüntetők letépték magaslatokról a tálibok fehér zászlaját.

Csütörtökön, augusztus 19-én van a függetlenség napja Afganisztánban, amelyen a brit gyarmati uralom alóli felszabadulást ünneplik. A hírügynökségek szerint emiatt valószínű, hogy további tüntetések lesznek a tálib uralom ellen az országban. A tálibok – miután hatalomra kerülésük szinte egybeesik ezzel a nappal – az Egyesült Államok mint az “arrogáns világhatalom” elleni harcukat ünneplik most.

MTI

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑