Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Államtitkár: Már csak hónapjai vannak az üldözött keresztény közösségeknek

2018. 01. 30.

Még sokáig fogja kísérteni az Iszlám Állam ideológiája a Közel-Keleten élő keresztényeket. Bár a terrorszervezet bukásra áll, az üldözött vallási kisebbségek elleni harc nem ér véget egyik napról a másikra. Épp ezért jelent számottevő segítséget, hogy a magyar kormány nem „szórja” a pénzt külföldön, hanem erejével arányosan segít a közel-keleti üldözött családain – mondta Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkár a Magyar Hírlapnak adott interjúban.

Mindenkinek az lenne a legjobb, ha a Közel-Kelet sokat szenvedett keresztény családjai szülőföldjükön maradhatnának; ebben segítik őket a magyar segélyprogramok, amelyek fő szemlélete, hogy nem a bajt kell Európába importálni, hanem a segítséget odavinni, ahol szükség van rá – mondta  Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkár a Magyar Hírlapnak. Az államtitkár emlékeztetett: a kereszténység bölcsőjének tekinthető Ninivében elképesztő méretű pusztítást végzett a terrorszervezet. Az iraki és szíriai kereszténység megsegítése mellett azonban egy országról mindenki megfeledkezett. A Boko Haram által fenyegetésben tartott Nigériában még a nemzetközi fellépés sem kezdődött meg, pedig a dizshadisták nem csupán a Közel-Keleten, hanem Afrikában is követnek el keresztényellenes népirtást.

Ők adhatnak vissza a térségnek

A keresztények tragédiáját részben a politika és a média tudatos elhallgatása miatt kíséri ekkora csend – emelte ki. Meglátása szerint a mai politikailag korrekt világban diszkriminációnak számít, ha egy muzulmán országban a keresztény közösségre terelődik a figyelem. A keresztény közösségeknek küldött adományok azonban az egész térségnek a javára válik – hangsúlyozta. A támogatásokat olyan feltétellel adják oda a keresztény közösségeknek, hogy abból mindenki, felekezeti hovatartozástól függetlenül részesülhessen. Az évek óta üldözött vallási kisebbség így olyan helyzetbe kerülhet, hogy ők adhatnak vissza a környező közösségeknek.

Tizenöt éve Irakban még másfél, Szíriában kétmillió keresztény élt, ezeknek csak ötöde, illetve fele maradt hazájában, annak is a fele belső menekültként tengeti életét szülővárosától távol – emlékeztetett. Meglátása szerint a helyzet tragikus, hónapjaink vannak csak hátra, s ha nem cselekszünk, nem marad keresztény a Közel-Keleten. Az elvándorolt rengeteg fiatallal tovaszáll az ország újjáépítésének, a közösség jövőjének képe, a reménytelenség pedig további migrációs hullámokat indíthat el Európa felé – figyelmeztetett.

Magyar segítség az üldözött keresztényeknek

A magyar kormány az elmúlt időszakban mintegy hárommilliárd forintot költött az üldözött keresztények megsegítésére. Az államtitkár elmondta: Magyarországnak alapvető morális kötelessége segíteni a közel-keleti és az afrikai keresztény embereket, akik hitük miatt szenvednek üldöztetést, de ezzel hazánk identitáspolitikai üzenetet is megfogalmaz, elhelyezi magát a világtérképen. Egymilliárd keresztény ember megbecsülése sem kis szó, emellett az újjáépítési munkálatokban egyre nagyobb lehetőséget kapnak a magyar szereplők. A programjainkon keresztül eddig közel százezer ember szülőföldjén való újrakezdéséhez járultunk hozzá, máskülönben a migráció maradt volna számukra lehetőségként. Így összhangban a kormány migrációpolitikai szándékával, nem a bajt importáljuk Európába, hanem a segítséget visszük oda, ahol baj van. Ez hasznos Európának és Magyarországnak is.

Közösségek megmaradását teszi lehetővé a magyar támogatás

Magyarország erejéhez mérten túlzóan nagy ez a segítség – emelte ki. Van, hogy a kevés is számít: a humanitárius támogatásaink egész közösségek otthoni boldogulását teszik lehetővé. Például az iraki Telskufban ötszáznyolcvanmillió forintból helyreállított épületek egy egész, több száz családból álló közösség megmaradását és szülőföldjén maradását segítette. Ha csak a gazdasági oldalát nézzük, egy főre lebontva alig százezer forintba került egy ember szülőföldjén való boldogulásának segítése, s ez jóval kevesebb, mint az a kilencmillió, amit például a Soros-terv irányzott elő egy-egy migráns európai beilleszkedési költségei­re.

A magyar segélyprogramokat egyre nagyobb nemzetközi visszhang követi, én például Mike Pence amerikai alelnök kabinetigazgatójának érdeklődésére számolhattam be programunk részleteiről, s már látszanak annak jelei, hogy Washington a mi programjaink tapasztalatait is felhasználva készíti el saját segítségnyújtásának tervét a közel-keleti keresztények számára – mondta. Emellett a visegrádi országoknak is mintaként szolgál a magyar gyakorlat, összefogva pedig mindig jóval messzebb jutunk, mint magányosan. Ha valamiféle barátságos verseny is kialakulna az üldözött, szenvedő emberek megsegítése terén, az lenne az igazi eredmény.

Orientalista.hu – Magyar Hírlap, Hirado.hu

Megosztom:

, , , , , , , , , , ,




Back to Top ↑