Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Ankarában bocsánatkérésre várnak

2017. 03. 16.

Nem nyugszanak a kedélyek Hollandia és Törökország diplomáciai vitájában. A török államfő kedden „állami terrorizmusnak” nevezte Hollandia fellépését, és arra figyelmeztetett, hogy Ankara további büntetőintézkedésekhez folyamodhat.

Nem olyan súlyosak, de nem helyénvalók a Hollandia elleni büntetőintézkedések – jelentette ki Mark Rutte holland kormányfő kedden azután, hogy Ankara hétfőn a két ország diplomáciai viszályának újabb lépéseként többek között úgy döntött, nem engedi vissza a holland nagykövetet Törökországba, amíg Hollandia nem tesz eleget a török követeléseknek, és nem kér bocsánatot.

Recep Tayyip Erdogan török államfő ugyanakkor kedden kijelentette, nem lehet egy bocsánatkéréssel elintézni a kialakult diplomáciai vitát, és figyelmeztetett, hogy Ankara további büntetőintézkedésekhez folyamodhat. Erdogan „állami terrorizmusnak” nevezte a holland fellépést. Beszédében a srebrenicai mészárlással kapcsolatban azt mondta, a holland kéksisakosoknak nem sikerült megakadályozniuk a vérengzést. Erre reagálva Mark Rutte úgy fogalmazott, Erdogan kijelentése a történelem undorító meghamisítása.

Szintén kedden Binali Yildirim török miniszterelnök a Habertürk török hírtelevíziónak azt mondta, Ankara nem akarja teljesen megszakítani kapcsolatait Hollandiával, viszont reagálni fog, ha megsérti az állampolgárainak jogait.

A németek kétharmada azon a véleményen van, hogy Németországnak ki kellene állnia a Törökországgal folytatott európai uniós csatlakozási tárgyalások megszakítása mellett – derül ki az INSA közvélemény-kutató intézet 2051 állampolgár megkérdezésével készített felméréséből, melyet szerdán ismertetett a Bild című német lap.

Közben a Die Welt azt írta, Angela Merkel német kancellár és Mark Rutte a török kormánynak szóban megígérte évi 150–250 ezer menekült átvételét tavaly március elején, az EU–Törökország menekültügyi megállapodásról folytatott tárgyalásokon. A tavaly március 7-i uniós csúcson elfogadott nyilatkozatban az egyezségről csupán annyi szerepel, hogy amint tartósan és jelentősen lecsökkennek a Törökország és az EU közötti szabálytalan határátlépések, önkéntes humanitárius befogadási rendszer lép működésbe.

Tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közleményben reagált arra, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke megdöbbentőnek nevezte a Hollandiának címzett török kijelentéseket. Szijjártó azt írta, várták volna Juncker felháborodását akkor is, amikor hazánk határvédelmi intézkedései miatt „Európa legsötétebb korszakát” emlegették. A tárcavezető hangsúlyozta, Magyarország nem tűri a kettős mércét.

Magyar Hírlap – Harle Szilvia

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑