Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Az aleppói plébános szerint van, aki visszatér Szíriába, mert az egyház segít

2017. 07. 19.

Szíriában folytatódnak a harcok. A török hadsereg megtámadta a szíriai kurd milícia hadállásait az ország északnyugati részén, miután azok tüzet nyitottak ankarai egységekre. Folytatódik a bombázás Aleppóban is. A Vatikáni Rádió telefoninterjút készített a város plébánosával, Ibrahim Alsabagh ferencessel.

Nagyon nehéz az élet: akadozik a víz, nincs áram

A napokban nagyon sokat bombáztak Aleppó újvárosi részén, sok polgári lakos esett áldozatául a városon kívüli fegyveres csoportok rakétáinak. Éjjel is folytatódnak a szörnyű, erős bombázások. A vízellátás akadozik, áram továbbra sincs. Az elmúlt nap nem volt internet-összeköttetés és a mobiltelefonok sem működtek. Az élet nagyon nehéz: drágul minden és az emberek azt kérdezik: Most vége van vagy nincs vége? Lesz még lehetőség új életet kezdeni?

Nem tudni pontosan, kik a támadók, az Iszlám Állam vagy más csoportok: csak a zajt hallani és a károkat látni – mondta el a telefonban az aleppói plébános. Ami minket illet, igyekszünk a kiengesztelődés és a párbeszéd érdekében lépéseket tenni. Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy kinyújtsuk a kezünket és sikerüljön helyben békét teremteni egyik és másik féllel egyaránt – tette hozzá Ibrahim atya.

Az egyház segíti a visszatérőket

Reménykeltő, hogy az év eleje óta 18 család visszatért Szíriába, és további hírek szerint más családok is gondolkoznak a visszatérésen. Hogy miért? Azt hallották, hogy az egyház segíti, bátorítja az embereket, támogatja a megrongálódott házak újjáépítését, segít munkát találni a családapáknak, átvállal egy-két költséget, élelmiszercsomagot adományoz. A ferences atya elmondása szerint ez örömmel tölti el az egyháziakat, és igyekeznek tovább növelni a segítséget. E reménykeltő jel mellett ugyanakkor ott vannak azok is, akik most is el akarják hagyni Szíriát. Ellentmondásnak tűnik, de vannak kettészakadt családok, akiknek egyik része helyben, a másik pedig Európában van, és ők elhívják az otthon maradtakat, mert nem látnak reményt és jövőt Szíria előtt.

Összeomlott a gazdaság, nem látni a jövőt

Az általános helyzetről szólva a plébános elmondta: Szíria egy darabjaira hullt, szétrombolt ország. Nincs ivóvíz és áramellátás, nagyon ritka a munkalehetőség. A ramadán idején például remélték, hogy megélénkül a kereskedelem, de nem így lett, nem adtak el semmit. Az egyetlen üzlet, ami működik, az élelmiszerkereskedelem, annál is inkább, mert az egyház felvásárolja az élelmiszert és szétosztja az emberek között. Szíria egy sebzett, romokban álló ország, melynek gazdasága megbénult és egyre inkább a külföldi piacoktól függ. Jelentősen leértékelődött a szíriai valuta (font) is. Az emberek tanácstalanul néznek körül, próbálnak jövőt látni maguk előtt, de emberileg nézve, ez nem látszik – zárta a Vatikáni Rádiónak adott interjúját Aleppó plébánosa, Ibrahim Alsabagh ferences.

Orientalista.hu – Vatikáni Rádió

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑