Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Az ENSZ BT Aung Szan Szú Kjí és társai szabadon engedését követeli

2021. 02. 04.

 Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) Mianmar demokratikusan megválasztott vezetője, Aung Szan Szú Kjí és őrizetbe vett társai szabadon engedését követelte csütörtökön.

A testület emellett mély aggodalmát fejezte ki a hadsereg által Mianmarban kihirdetett szükségállapot miatt.
“Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai hangsúlyozták a demokratikus átmenet további támogatásának szükségét Mianmarban” – olvasható a 15 tagú testület konszenzussal elfogadott állásfoglalásában.

Az ország hadserege hétfőn, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, Mianmar de facto vezetőjét, illetve több más magas rangú politikust. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira. A tavaly novemberben tartott választást toronymagasan Aung Szan Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) nyerte.

A hadsereg a hatalomátvételt követően egy évre szükségállapotot vezetett be. Mianmar az 1962-es katonai puccs után öt évtizedig volt katonai irányítás alatt.

Az ENSZ BT egyébként a nap folyamán egy másik válsággóc. Líbia ügyében is döntést hozott engedélyezve a konfliktus szereplőinek közös megfigyelőmisszióját a háború tépázta országban. A misszió feladata, hogy a világszervezet támogatásával a kialkudott tűzszünetet felügyelje kezdetben egy háromszög alakú, több száz négyzetkilométeres területen a stratégiai fontosságú kikötőváros, Szirt körül, amit a későbbiekben kiterjesztenének az ország más területeire is.

A testület felszólította António Guterres ENSZ-főtitkárt egy belső üzenetben, hogy “gyorsan egy előreküldött csapatot hozzon létre és menesszen Líbiába”. A dpa német hírügynökség, amely betekintést nyert az iratba, úgy értesült, hogy Guterres másfél hónap múlva kell jelentést tennie az ENSZ BT-ben.

Líbia Moammer Kadhafi diktátor 2011-es megbuktatását követően káoszba süllyedt, és 2014-től két részre szakadt. Néhány éve kettős hatalom létezik, a Fájez esz-Szarrádzs vezette, Tripoliban székelő, nemzetközileg elismert egységkormány és egy ideiglenes kabinet, amelyet a parlament és a kelet-líbiai területeket ellenőrzése alatt tartó, Halífa Haftar tábornok vezette Líbiai Nemzeti Hadsereg támogat.

MTI

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑