Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Az EU-t aggasztja a Hegyi-Karabah elleni blokád, de nem tesz semmit ellene

2023. 02. 24.

Az Európai Uniót aggodalommal töltik el a Lacini-folyosón továbbra is fennálló, áthaladást gátló akadályok és ezek humanitárius következményei, amelyek a helyi polgári lakosságot sújtják – jelentette ki az Európai Unió külügyi szolgálatának (EKSZ) szóvivője csütörtökön.

Az uniós külügyi szolgálat arra reagált, hogy szerda este az ENSZ hágai székhelyű Nemzetközi Bírósága (ICJ) ítéletében elrendelte, hogy Azerbajdzsán biztosítsa a szabad áthaladást a Hegyi-Karabahot Örményországgal összekötő Lacini-folyosón.

A Lacini-folyosó az egyetlen szárazföldi útvonal, amelyen Örményország közvetlenül elérheti az örmény többségű, Azerbajdzsántól egyoldalúan elszakadt Hegyi-Karabahot. A folyosót december 12-én magukat környezetvédőnek beállító azeri aktivisták foglalták el, megakadályozva az áthaladást. Örményország szerint Azerbajdzsán azzal a céllal zárta le a folyosót, hogy ott “etnikai tisztogatást” hajtson végre. Azerbajdzsán tagadja, hogy blokád alá vonta volna a folyosót, és azt állítja, hogy az aktivisták a térségbeli törvénytelen bányászati tevékenység ellen demonstrálnak.

Az uniós külügyi szolgálat közleményében hangsúlyozta: Azerbajdzsánnak a folyosó használatával kapcsolatos valamennyi aggályát kizárólag párbeszéd útján lehet és kell kezelni.

Közölték, az EU ismételten felszólítja az azeri hatóságokat és valamennyi felelőst, hogy a 2020. novemberi, háromoldalú nyilatkozatban vállalt kötelezettségekkel összhangban biztosítsák a Lacini-folyosón való szabad áthaladást.
“Hangsúlyozzuk, hogy létfontosságú biztosítani az érintett lakosság folyamatos gáz-, villamosenergia- és egyéb szolgáltatásokkal való ellátását” – fogalmaztak.

Az EU továbbra is elkötelezett a dél-kaukázusi régió békéje és biztonsága megerősítésére irányuló erőfeszítések támogatása mellett – tették hozzá.

Hegyi-Karabah hovatartozása 1988 februárja óta vita tárgya Baku és Jereván között. A terület Azerbajdzsántól az 1992-1994-ben, Örményország támogatásával megvívott háború eredményeként szakadt el, amelyben 30 ezer ember veszítette életét, és százezrek kényszerültek menekülésre. A tartomány parlamentje 1996-ban kikiáltotta Hegyi-Karabah függetlenségét, de ezt egyetlen ország, még Örményország sem ismerte el. Azerbajdzsán továbbra is saját területének tekinti a hegyi-karabahi enklávét, ahogy lényegében Örményország is.

MTI

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑