Cadmus fordítás Cadmus

Az olasz politika a kulcs a líbiai rendezéshez

2017. 02. 05.

Orbán Viktor kormányfő arra számít, ha megváltozik Olaszország álláspontja a bevándorlás kezelésével kapcsolatban, jelentős előrelépést lehet elérni, sikerülhet ugyanis az EU határain kívül megállítani a migránsáradatot.

Róma egy 200 milliós eurós támogatási alapot is felhasznál Tripoli javára a menekültek megfékezésére, de az Orvosok Határok Nélkül szervezet máris tiltakozik: szerintük az észak-afrikai ország nem biztonságos hely, ott nem maradhatnak a menedékre szorulók.

Orbán Viktor a máltai informális uniós csúcsra érkezve azt mondta a közmédiának: az új római kormánnyal Olaszország csatlakozhat azokhoz az országokhoz, amelyek – köztük hazánk – szerint a helyzet tarthatatlan, az unió által a bevándorlás ügyében eddig követett irány rossz, és az a jó, amelyet Magyarország követett. – Tehát nem beengedni kell a migránsokat, és utána megoldani a problémáikat, hanem a segítséget kell oda vinni, ahol a baj van, és „nem szabad beengedni a problémát a területünkre” – fogalmazott a miniszterelnök. Úgy véli: ha „Olaszország is csatlakozik a mi klubunkhoz, az azt jelenti, képesek lehetünk arra, hogy Líbia parti vizeinél megakadályozzuk az áthajózást, és képesek leszünk arra, hogy visszavigyük a migránsokat Líbiába, ahelyett, hogy beszállítanánk őket Európába”.

Olaszországon keresztül tavaly 181 ezer migráns érkezett Európába; zömük északabbra, főleg Németországba akart továbbmenni a jobb élet reményében. A decemberben megbukott előző kormányfő, Matteo Renzi távozása óta az olasz kormány is rugalmasabbnak tűnik a tarthatatlan helyzet rendezésére. Ennek hátterében az is áll, hogy az alkotmánybíróság januá­ri ítéletét követően az EU negyedik legfontosabb állama előre hozott választások elébe nézhet.

Paolo Gentiloni, a jelenlegi kormányfő a máltai csúcs előtt Fájez esz-Szarrádzs líbiai kormányfővel egyetértési nyilatkozatot készített elő; ennek lényege, hogy Róma – a többi közt egy 200 millió eurós alapból való ráfordítással – támogatást, felszerelést ad az ENSZ által elismert tripoli kabinetnek, és kiképzéssel is segíti, hogy vagy a Földközi-tengeren, vagy még a porózus déli határral rendelkező Líbia területén fel lehessen tartóztatni az Európa felé igyekvőket.

Ugyanakkor Gentiloni visszautasítja Donald Trump amerikai elnök politikáját, aki hermetikusan lezárja a határokat, Marco Minniti belügyminiszter pedig elfogadhatatlannak nevezte, hogy egyenlőséget tegyenek a bevándorlás és a terrorizmus közé. Az elmúlt két évben több mint 130 embert toloncoltak ki Olaszországból szélsőséges iszlamista nézetek és terrorizmus gyanújával.

Minniti korábban Tunéziával is egyeztetett a migrációs nyomás csökkentése érdekében. Az új olasz kormány elképzelése szerint a tömegeket befogadó olaszországi menekülttáborokat számos kisebb, könnyebben kezelhető és emberségesebb központ váltaná fel. De az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom szerint – amely a leendő választások megnyerésére készül – ez is csak elodázza az illegális bevándorlók kiutasítását, holott azonnal ki kellene toloncolni őket.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az mondta: ideje lezárni a Líbiából kiinduló migrációs útvonalat, és „ez a célunk elérhető közelségbe került”.

De az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet vezetője, Arjan Hehenkamp azt közölte, az EU hamis képet fest a líbiai valóságról: az ország nem biztonságos hely a menedéket keresők számára. Úgy vélte, az EU alapértékeivel teljesen ellentétes lenne, ha a Líbiá­ból menekülőket maradásra kényszerítenék, vagy visszatoloncolnák, mert szervezete szerint a líbiai menekültek helyzete embertelen, a minimális higiénés feltételek sem adottak.

Magyar Idők

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑