Cadmus fordítás Cadmus

Ázsiai és afrikai ellátási gondokhoz is vezethet az ukrán konfliktus

2022. 02. 02.

Az orosz-ukrán konfliktus eddig kevéssé emlegetett veszélyére hívja fel a figyelmet a Foreign Policy. Mint írják, Ukrajna a világ egyik legtermékenyebb talajával évszázadok óta Európa „kenyereskosara”.

De nem csupán Európába, hanem afrikai és ázsiai országokba is irányul az a hatalmas mezőgazdasági export, amelybe gabonafélék, növényi olajok tartoznak. Ráadásul a legtermékenyebb földek éppen Kelet-Ukrajnában találhatók, ez a vidék van leginkább kitéve egy esetleges támadásnak – írta a Magyar Hang.

Miközben Ukrajna a kukorica, árpa és rozs jelentős exportőre, igazán nagy hatása a világ élelmezésére gabonakivitelének van. A 2020-ban eladott 18 millió tonna búzával a világ ötödik legnagyobb exportőre. Szállít Kínába, az Európai Unióba, illetve a fejlődő országokba is.

Az ENSZ Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) adatai szerint tavalyelőtt például a Libanonban felhasznált búza mintegy fele származott innen, Jemen éves gabonaigényének 22, Líbia 43 százalékát importálja Ukrajnából. A hivatalos adatok szerint Egyiptom 2020-ban 3 millió tonna búzát importált a kelet-európai országból, de Malajziában, Indonéziában és Bangladesben is 20 százalék fölötti az ukrán búza aránya a FAO adatai szerint.

Egy esetleges háború tehát, amikor a gazdálkodók menekülésre kényszerülnek, az infrastruktúra és a mezőgazdasági felszerelések megsemmisülnek, a régió gazdasága lebénul – globális hatással lenne az élelmiszerbiztonságra. Az említett, különösen a politikailag instabil országok esetében az ellátási lánc megakadása, az élelmiszerárak drasztikus növekedése komoly konfliktusokat hozhat, sőt akár a kormányzatot is megingathatja. Az éhezés pedig felerősítheti, növelheti a feszültségeket, radikalizálhatja a politikai mozgalmakat.

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑