Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Baku kegyeit keresi Teherán

2017. 03. 08.

Felfuttatná a gazdasági kapcsolatokat Irán és a szomszédos Azerbajdzsán között a perzsa állam legfőbb vezetője, Ali Khamenei. Az ajatollah a lehetséges volumenhez képest elenyészőnek nevezte a kétoldalú kereskedelem jelenlegi mértékét az azeri elnök, Ilham Aliyev vasárnapi, teheráni látogatása során tartott közös megbeszélésükön, így már rövid távon szeretné megtízszerezni azt.

Az azeri államfő ugyancsak kiállt a gazdasági kapcsolatok megerősítése mellett, és emlékeztetett, hogy 2016-ban az előző évhez képest 70 százalékkal növekedett a kereskedelmi forgalom a két ország között. Az ugrásszerű emelkedés hátterében az iráni nukleáris program következtében bevezetett gazdasági szankciók feloldása áll.

A kétoldalú forgalom tavaly január és november között szerény 175 millió dollárt (51 mil­liárd forint) tett ki, amelynek háromnegyedét az iráni export adta. Az infrastrukturális fejlesztések elengedhetetlenek, amennyiben a felek tartani akarják magukat a várakozások szerint jelentős gazdasági növekedést hozó tervekhez. A magas rangú találkozón, melyen Haszán Róháni iráni elnök is részt vett, éppen ezért megállapodást írtak alá a két országot összekötő tehervasúti hálózat fejlesztéséről.

A gazdaság mellett azonban a régió geopolitikai kérdései is komoly hangsúlyt kaptak a tárgyalások során. Ali ­Khamenei emlékeztetett, hogy Irán ellenségei közül Izrael tette a legtöbbet azért, hogy megrontsa Teherán és Baku viszonyát. Az azeri vezetés azonban mindig kiállt déli szomszédja mellett, méltatta Alijevet az ajatollah. Khamenei szavai leginkább diplomáciai udvariaskodásként értelmezhetőek, hiszen Baku nem igazán zárkózott el az izraeli közeledés elől az utóbbi években.

Izrael és a dél-kauká­zusi muszlim, ráadásul síita ország számos komolyabb együttműködést hozott tető alá a védelmi szektorban. Az azeri hadsereg ­izraeli gyártmányú fegyverbeszerzéseinek összege eléri az ötmilliárd dollárt. Az iráni atomprogramot, saját szempontjából, az egyik legfenyegetőbb biztonsági kihívásnak tartó ­Izrael a 2000-es évek közepe óta igyekszik szoros kapcsolatokat kiépíteni az azeri vezetéssel. Baku ugyanis potenciá­lisan jelentős befolyással rendelkezhet Irán északnyugati régiójában, ahol több mint 15 millió azeri etnikumú lakos él, azaz közel kétszer annyian, mint Azerbajdzsánban.

Egyes elemzők szerint Izrael az azerbajdzsáni kapcsolatain keresztül jó eséllyel próbálkozhatna Irán belső stabilitását aláásó titkosszolgálati műveletekkel. A gyümölcsöző üzleti kapcsolatokon kívül azonban a zsidó állam nem sok mindent nyert az együttműködéssel.

A pozíciószerzés valamelyest leköti Teherán figyelmét, ám Baku saját regionális érdekei miatt bizonyos korlátokat nem lép át az Izraellel ápolt kapcsolataiban. Azerbajdzsán például továbbra sem rendelkezik nagykövetséggel Izraelben.

Magyar Idők – Bakodi Péter

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑