Cadmus fordítás Cadmus

Bosznia-Hercegovinán keresztül tartanak nyugatra a bevándorlók

2018. 03. 28.

Több mint két évvel az EU–török menekültügyi alku megkötése után sem mentesült a tehertől a Nyugat-Balkán. Ezúttal Bosznia-Hercegovina jelezte, hogy a határainál egyre több az illegális bevándorló, és csak az elmúlt hónapokban közel 25 százalékkal növekedett az országra nehezedő migrációs nyomás.

Míg tavaly egész évben alig ezer menedékkérővel volt dolguk a bosnyákoknak, idén már hétszázan jutottak illegálisan a balkáni állam területére, nyolcszáz bevándorlót pedig a határon tartóztattak fel. Bár nem nagy számokról beszélünk, a helyzetet vészjóslóbbá teszi, hogy a szarajevói védelmi minisztérium információi szerint a Görögország és Bosznia között fekvő országokban közel ötvenezer migráns tartózkodhat.

– Bár nem akarnak az országunkban maradni, nincs lehetőségünk menedékkérők ezreinek a befogadására – nyilatkozott nemrég Denis Zvizdic bosnyák miniszterelnök, utalva arra, hogy az országban mind­össze egy, 154 fő elszállásolására alkalmas befogadóközpont működik. A bosnyák hatóságok szerint az újonnan érkezők zöme a polgárháborús Szíriá­ból származik, de afgánok és líbiaiak is nagy számmal vannak a határsértők között.

A Görögországtól Macedónia, Szerbia, Koszovó, Horvátország, Szlovénia és Magyarország érintésével egészen Ausztriáig és Németországig húzódó migrációs folyosón csak 2015-ben közel nyolcszázezer bevándorló, köztük az Iszlám Állam terroristái fordultak meg.

A 2016 márciusában az Európai Unió és Törökország által megkötött menekültügyi alku alig egy év alatt töredékére csökkentette a nyomást, azonban szakértők már akkor arra figyelmeztettek: a migrációs útvonalak egyik sajátossága, hogy a kevésbé ellenőrzött területek felé gyűrűznek, ezért valószínű, hogy a Nyugat-Balkán lezárásával a bevándorlók új folyosók után fognak kutatni.

Így történhetett meg, hogy egy ideig a török–bolgár és a bolgár–román határszakasz túlterheltségéről tájékoztattak, de balkáni források szerint az Albánia és Olaszország közötti tengeri útvonalon is megnövekedett a szerencsét próbáló migránsok száma.

A legújabb, Görögországtól Albánián, Montenegrón és Bosznia-Hercegovinán keresztül húzódó útvonal egyik előnye a bevándorlók számára az, hogy a balkáni fegyver- és drogcsempészek már bejáratták. Helyszíni riportok szerint a migránsok a bűnözők segítségével könnyebben átjutnak a kiépített infrastruktúrával alig rendelkező területeken, ám ezért borsos árat kell fizetniük.

Az AFP hírügynökségnek nyilatkozó szíriai migráns szerint csak a Görögország és Albánia külső határai közötti fuvar ezer euróba (körülbelül háromszázezer forintba) kerül, és minden további, kisebb szakaszért hasonlóan nagy összeget kell fizetni.

Magyar Idők – Judi Tamara

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑