Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Egységes fellépés az ipari érdekekkel szemben a marokkói békekonferencián

2016. 11. 19.

– Az ENSZ 22. klímakonferenciáján világosan leszögezték: a párizsi egyezményben foglaltak csak úgy teljesíthetők, ha a hőmérséklet-emelkedést 1,5 Celsius fokban maximálják. A nemzetközi közösség számára az a feladat, hogy a megállapodásban foglaltak gyakorlatba ültetéséről egyetértés szülessen. Az ördög persze a részletekben lakozik: ami nem más, mint a nemzeti érdekek újraéledésének rizikója – fogalmazott az Euronews tudósítója.

Nyilvánvalóan ameriakai érdekek dominálták a marrákesi tárgyalásokat. Donald Trump győzelme mély aggodalommal töltötte el a résztvevőket. Kampánya alatt az akkor még republikánus elnökjelölt Trump ugyanis azt mantrázta, a globális felmelegedés csak mese és folyamatosan bírálta a párizsi klímamegállapodást.

– Határozott állásfoglalásnak voltunk tanúi a konferencián résztvevő országokat illetően: világos üzenetet fogalmaztak meg az Egyesült Államok felé. Ha Washington kitáncol a párizsi egyezményből, hibát követ el, mert a világ más irányba tart. Természetesen mindenkinek joga van máshogy dönteni, de elég buta lépés lenne. Ott kell tevékenykedni, ahol szükség van rá. És ha tenni akarunk valamit, akkor abba az irányba kell haladnunk, amerre a világ is tart. És Marrákesben szerintem most igen erős üzenet született – vélekedett a Zöldek európai parlamenti képviselője, a holland Bas Eickhout.

A civil szervezeteknek a legnagyobb aggodalmat az okozta, hogy a párizsi egyezmény ratifikálása után szűk egy évvel már eredményt akartak látni. Sokan a marrákesi fórum programját és hasznosságát is megkérdőjelezték. De a konferencia rácáfolt minderre: határozott kérdéseket tett fel.

– A marrákesi fórumon politikai értelemben két front nyílt, ahonnan már nem volt visszaút. Muszáj volt garantálni, hogy meg lehet találni a megoldást itt. Kérem, vegyék figyelembe, hogy 2018-ban egy globális történés várható, és már most erre kell készülnünk. A folyamat visszafordíthatatlaságát fogjuk hangsúlyozni minden politikai porondon, minden felbukkanó politikus előtt, állam- és kormányfők előtt. Hangoztatni fogjuk, ahol csak lehet, hogy ezek az országok igenis vállalják, készen állnak eleget tenni kötelezettségeiknek – mondta a WWF France klíma- és energiaügyi referense, Pierre Cannet.

A konferencia másik központi témája az ipar kiemelt képviselete volt. Ez ugyanis döntő feltétele annak, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem megvalósulhasson. Marrákesben kormányok képviselői, civil szervezetek és ipari cégek képviselői találkoztak. A végrehajtási sebesség azonban nagyon különböző.

– A reaálgazdaság jelenleg gyorsabban mozog, mint ahogyan az egyes kormányok azt le tudnák követni. Valószínűleg egyelőre csak remélni lehet, hogy eredeményeket érünk majd el, és hogy a világon mindenki a kellő lelkesedéssel áll a szén-dioxid-kibocsást csökkentő álmokhoz. Vagyis a célok, amelyekről mindannyian beszélünk, ugyanazok, azonban a kormányoknak fel kell venniük a tempót – mondta Ulriikka Aarnio, az európai Klíma Akció Hálózat munkatársa.

Marrákesben rendkívül reményteli hangok szólaltak meg tehát: a 197 ország részvételével lezajlott fórum jelszava az egységes fellépés lett.

Orientalista.hu – Euronews

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑