Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Ellenfelére talált Erdogan?

2018. 04. 30.

Megkezdte a hét végén a június 24-re kitűzött előre hozott parlamenti és elnökválasztás előtti kampányturnéját Recep Tayyip Erdogan Izmir városban, ahol az államfő többezres tömeg előtt tett hitet a „szekuláris ellenzék” legyőzése mellett. Bár hivatalosan nem lehet kampányról beszélni, hiszen a török államfő hátországának számító – jelenleg is kormányzó – Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) még mindig nem nevezte meg hivatalosan a saját elnökjelöltjét, a közvélemény számára nyilvánvaló, hogy csakis Erdogan lehet az.

Ezt igazolja, hogy a kormánypárttal szövetségben induló nacionalista Nemzeti Mozgalom Pártja (MHP) elnöke, Devlet Bahceli már jelezte, az ő jelöltjük a hivatalban lévő államfő. Elemzők és a közvélemény-kutatások pedig egyhangúan amellett érvelnek, hogy éppen az MHP és az AKP közötti hirtelen szövetség az, ami elegendő szavazatot fog biztosítani Erdogannak a választások megnyeréséhez, ami egyúttal azt jelenti, hogy a török elnök minden korábbinál szélesebb körű végrehajtó hatalommal a kezében tér vissza.

A protokoll szerint a választások első fordulójában a jelöltnek a szavazatok több mint ötven százalékát kell megszereznie, hogy a választás győztesének kiáltsák ki, ellenkező esetben második fordulót is tartanak. Szakértők szerint erre nagy az esély: úgy vélik, ezt július 8-án lehet megrendezni.

A választások hirtelen előrehozása meglepte az ellenzéket, így némileg kapkodva néznek a jelöltállítás elébe, viszont az Erdogan által diktált gyors tempó, úgy tűnik, szokatlan együttműködést eredményezhet.

A legnagyobb török ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt például a múlt héten bejelentette: nem indít saját elnökjelöltet, inkább egy újonnan létrejött ellenzéki formáció nagyon népszerű jelöltjét, a török Vasladyként is emlegetett Meral Aksenert támogatná.

A Törökországban rendkívül népszerű politikus asszony korábban a belügyminiszteri posztot is betöltötte, tavaly megalapította az Iyi (Jó) nevű nacionalista pártot, nemrég pedig jelezte, hajlandó indulni Erdogannal szemben. Múlt héten ugyanakkor azt mondta, nem az ellenzék közös jelöltjeként méretteti meg magát, hanem mindenkinek a saját (pártja) nevében kell indulnia.

Elemzők azonban úgy vélik, kizárólag az ellenzéki csoportosulások stratégiáinak koordinálása esetében nyílhat lehetőség a jelenlegi török államfő legyőzésé­re, de legalábbis megszorongatására. (Friss felmérések szerint Meral Aksener a második fordulóban akár a szavazatok 48 százalékát is megszerezheti.)

A helyzet viszont folyamatosan formálódik: a hét végén Abdullah Gül egykori török államfő bejelentette, hogy nem indul, noha múlt héten a török sajtó még Erdogan elődjét is azok közé sorolta, akik meg tudnák szorongatni a jelenlegi államfőt. Mindenesetre az elemzők szerint a választások eldöntésében nagy valószínűséggel sorsfordító lesz a 18-20 százaléknyi kurd szavazat, ez pedig – az utóbbi hónapok ellenséges hangulatát tekintve – még okozhat álmatlan éjszakát Erdogannak.

Magyar Idők – Tóth Loretta

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑