Cadmus fordítás Cadmus

Feleségeikben élnek tovább a terroristák eszméi

2019. 09. 24.

A dzsihadista szélsőségesek családtagjait kereste fel az Euronews stábja, Szíria északi részén. Két évvel ezelőtt a nemzetközi koalíció által támogatott Szíriai Demokratikus Erők azért vonultak be Rakkába, hogy megsemmisítsék az önmagát Iszlám Államnak nevező terrorszervezetet.

A szíriai várost szinte teljesen leromboló három hónapos harc volt a kalifátus végének kezdete. És az eleje a terrorcsoport eszmeiségét is legyőző hosszú útnak.

— Rakka romjai arra emlékeztetnek, hogy milyen brutális volt a terrorszervezet elleni harc. Egész épületek váltak a földdel egyenlővé, és sok ezren vesztették itt életüket. Az Iszlám Állam egykori fővárosa ma egy hatalmas törmelékhalom, de dzsihadisták ma is aktívak a térségben. A kérdés az, hogy mi maradt mára a terrorszervezetből – mondta Anelise Borges, az Euronews tudósítója.

A válasz pedig az, hogy elég sok. A dzsihadisták utolsó szíriai bástyájának eleste után a terroristákat börtönbe zárták. Családtagjaikat pedig az ország északi részén található táborokba szállították.

A legnagyobb ilyen tábor Al_hol. Itt hetvenötezren élnek, köztük nők és gyermekek, ötven különböző országból. A tábor vezetői szerint ők továbbra is a kalifátus szabályai szerint élnek.

— Persze, hogy veszélyesek, sok gondot okoznak. Voltak olyan esetek a táborban, amik azt mutatják, hogy még mindig veszélyesek – mondta Mohamed Basir, a tábor vezetője.

A tábor személyzete azt mondta, már többször előfordult, hogy azért gyújtottak fel sátrakat, mert a benn élők nem a szélsőséges iszlám tanokat követték. De vannak más esetek is.

— Nem is olyan régen, egy külföldi nő kérte meg az egyik őrt, hogy kísérje ki a piacra, mert a gyerekének akar venni valamit. És amikor az őt kísérő őr hátat fordított neki, leszúrta egy késsel – mondta Mohamed Basir, a tábor vezetője.

Nyár közepén pedig egy film került fel az egyik videomegosztóra, amin az látható, hogy az Iszlám Állam fekete zászlóját tűzték ki a táborban.

Az Euronews stábja elutazott az Al-Hol táborba, és hogy megértsük, mindez miért történik, az ott élő nőkkel beszélgettek. Az egyik részlegben a külföldieket tartják, az itt élők legtöbbje nem akart az Euronews kamerája elé állni. Azt elismerték, hogy itt még mindig a dzsihadisták eszméje szerint élnek, de azt is mondták, hogy már szeretnének ettől megszabadulni.

A cikk folytatását ITT olvashatják.

Euronews

 

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑