Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Fontos tárgyalásokra készül Tillerson Ankarában

2017. 03. 30.

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter csupán egyetlen napot tartózkodik Törökországban, csütörtöki ankarai tárgyalásait mégis rendkívül fontosaknak ítélik meg Washingtonban.

A miniszter pénteken már Brüsszelben, a NATO központjában tesz látogatást, de az előző napot teljes egészében Ankarának szenteli, ahol – mint Mark Toner külügyi szóvivő külföldi újságíróknak tartott tájékoztatóján elmondta – „megerősíti Törökország kiemelkedő szerepét a térség stabilitásának megteremtésében” és „megvitatja az Iszlám Állam terrorszervezet ellen Szíriában és Irakban folytatott harc következő érdemi lépéseit”.

Tillerson tárgyal Recep Tayyip Erdogan államfővel, és találkozik a török kormány tagjaival, köztük Mevlut Cavusoglu külügyminiszterrel.

Törökországban népszavazásra készülnek, amelyen várhatóan megerősítik az államfői szerepet, vagyis lényegében Erdogan elnök hatalmi jogköreit. Az Egyesült Államok pedig döntőnek szánt hadműveleteket készít elő az Iszlám Állam nevű terrorszervezet önjelölt „fővárosa”, a szíriai területen lévő Rakka ellen, úgy, hogy a szíriai kurdokra is támaszkodik, akiket azonban a török vezetés a törökországi kurdok szövetségeseként s ily módon az egységes és szuverén török államra potenciálisan veszélyes erőkként tart számon.

Washington és Ankara viszonya jelenleg feszült. Részben éppen azért, mert Washington eddig támogatta a szíriai kurdokat. Igaz, Donald Trump amerikai elnök egyelőre nem hozta nyilvánosságra, hogy ez a támogatás továbbra is meglesz-e. Ám mivel az amerikai stratégiának az Iszlám Állam legyőzéséhez okvetlenül szüksége van az együttműködésre Törökországgal, Tillerson Ankarában várhatóan kitér erre is.

Ugyanakkor Aydin Selcen török diplomata a napokban az Amerika Hangja rádiónak adott interjújában arra hívta fel a figyelmet, hogy Erdogan Washingtonba készül hivatalos vizitre, s nem biztos, hogy szeretné megkeseríteni a csütörtöki tárgyalásokat a kurdok miatt.

„Egy középhatalomnak, amely egyúttal regionális hatalom is, mint Törökország, politikai célkitűzései megvalósításához szüksége van az Egyesült Államok támogatására bizonyos fontos területeken. S most, hogy új kormányzat van hivatalban Washingtonban, Ankarának nagyok a várakozásai, és partnert lát a Trump-adminisztrációban, de talán nem is a szíriai fejleményekkel kapcsolatban, hanem más ügyekben” – fogalmazott Aydin Selcen.

Ankarát két téma érdekli kiemelten. Az egyikben érdekazonossága lehet Washingtonnal, a másik viszont feszültség forrása lehet – vagy legalábbis eddig az volt – az amerikai vezetéssel. Közös érdeknek tartják elemzők Irán növekvő befolyásának visszaszorítását a térségben. Metin Gurcan a török Sabanci Egyetem isztambuli politikai kutatóintézetének munkatársa az al-Dzsazíra televíziónak úgy nyilatkozott, hogy Irán „féken tartásának” ügyében Washington abszolút számíthat Ankarára.

Az Ankara és Washington közötti feszültség egyik fő forrásaként az amerikai emigrációban élő Fethullah Gülen hitszónok kiadatása körüli vitákat említik a szakértők.

Gülent, aki valamikor Erdogan elnök szoros és bizalmas munkatársa volt, a tavaly nyári törökországi puccskísérlet felbujtójaként emlegetik Ankarában, s a gülenista mozgalom híveinek körében a török vezetés tavaly nyár óta jelentős tisztogatást végzett. Washington azonban mindmostanáig ódzkodott attól, hogy kiadja a Pennsylvaniában élő idős és beteg hitszónokot.

Barack Obama demokrata párti kormányzata ezt mindig elhárította. S bár Donald Trump kormányzata egyelőre hivatalosan nem nyilatkozott az ügyben, Ankara figyelmét valószínűleg nem kerülte el egy érdekes hír Washingtonból: hétfőn a CBS televízió bejelentette, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nyomozást folytat a gülenista mozgalom befolyása alatt álló amerikai iskolahálózat ügyében, megvizsgálandó, vajon nem történtek-e anyagi visszaélések és például a szövetségi támogatás summáit nem használták-e fel a gülenista mozgalom segítésére

Törökországban. James Jeffrey, az Egyesült Államok volt törökországi nagykövete pedig úgy nyilatkozott a CBS-nek, hogy Gülen és a gülenista mozgalom „veszélyt jelent a Törökországhoz fűződő kapcsolatainkra és a közel-keleti stabilitásra is”. Ilyen mondatok eddig nem hangzottak el az Egyesült Államokban.

Érdekes adalék az amerikai-török viszony esetleges átalakulásához az a szintén e héten nyilvánosságra került sajtóinformáció, miszerint Trump első és lemondatott nemzetbiztonsági főtanácsadója, Michael Flynn Erdogan vejével és a török külügyminiszterrel tavaly ősszel New Yorkban megvitatta Fethullah Gülen kiadatását. A hír nem légből kapott sajtóinformáció: James Woolsey, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatója nyilatkozott róla pár nappal ezelőtt a The Wall Street Journal című lapnak, majd állítását megismételte a CNN hírtelevízióban is.

Orientalista.hu – MTI

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑